Sandra Kráľová-Vukšićová
Pri príležitosti 30. výročia Zväzu Slovákov v Chorvátsku Slovenské kultúrne centrum Našice vo vlastnom výstavnom priestore sprístupnilo 11. júna 2022 verejnosti výstavu Slovenského národného múzea – Múzea kultúry Chorvátov na Slovensku Osobnosti Chorvátov na Slovensku.
Úvod výstavy sa niesol v znamení obnovenia Memoranda o spolupráci medzi Slovenským národným múzeom – Múzeom kultúry Chorvátov na Slovensku a Slovenským kultúrnym centrom Našice na roky 2022 – 2028. Memorandum podpísali 11. júna za prítomnosti veľvyslanca Slovenskej republiky v Chorvátskej republike J. E. Petra Suska, poslanca za českú a slovenskú národnostnú menšinu v chorvátskom parlamente Vladimira Bileka, riaditeľa Úradu pre ľudské práva a práva národnostných menšín Alena Tahiriho, predsedu Zväzu Slovákov Mirka Vavru a kurátorky Slovenského kultúrneho centra Našice Tatjany Seničaninovej, riaditeľ Múzea kultúry Chorvátov na Slovensku Andrej Solár a riaditeľka Slovenského kultúrneho centra Našice Sandra Kráľová-Vukšićová. Týmto aktom sa zároveň vytvorili formálne predpoklady na pokračovanie spolupráce, ktorá trvá od roku 2016, keď bolo takéto memorandum v Bratislave podpísané po prvý raz.
Po podpísaní memoranda sa konala vernisáž výstavy, ktorú priniesli hostia z Devínskej Novej Vsi a ktorá v Chorvátsku pobudne do konca kalendárneho roka.
Vernisáže sa zúčastnili vážení hostia: veľvyslanec Slovenskej republiky v Chorvátsku J. E. Peter Susko, poslanec za českú a slovenskú národnostnú menšinu v Chorvátskom parlamente a vyslanec predsedu Rady pre národnostné menšiny Chorvátskej republiky Vladimir Bilek, riaditeľ Úradu pre ľudské práva a práva národnostných menšín Chorvátskej republiky Alen Tahiri, podpredseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Peter Prochácka, prvý podpredseda Matice slovenskej Marek Hanuska, riaditeľka Krajanského múzea Matice slovenskej Zuzana Pavelcová, podpredsedníčka Zväzu Čechov Chorvátskej republiky Marija Valeková, predseda Zväzu Slovákov v Chorvátsku Mirko Vavra, riaditeľ Múzea kultúry Chorvátov na Slovensku Andrej Solár, predstavitelia našických kultúrnych ustanovizní a predstavitelia matíc slovenských v Chorvátsku.
V mene hostiteľa vernisáž otvorila riaditeľka Centra Sandra Kráľová-Vukšićová zdôrazňujúc dôležitosť spolupráce slovenskej menšiny v Chorvátsku s Chorvátmi na Slovensku. Riaditeľ Múzea kultúry Chorvátov na Slovensku Andrej Solár predstavil výstavu. Činnosť Slovenského kultúrneho centra Našice a celkovo slovenskej menšiny v Chorvátsku pochválili predseda Zväzu Slovákov v Chorvátsku Mirko Vavra a poslanec Vladimir Bilek, kým výstavu otvoril veľvyslanec Slovenskej republiky v Chorvátsku J. E. Peter Susko zdôrazňujúc jej medzinárodný význam.
Výstava približuje život a pôsobenie významných príslušníkov chorvátskej menšiny na Slovensku, ktorí od začiatku svojho príchodu na územie dnešného Slovenska význačne prispeli k formovaniu spôsobu života Chorvátov. Na výstave v Našiciach sú odprezentované fotografie herbára Jure Treuera z Jaroviec a fotografie diela Martina Juraja Kovačiča Šenkvického Senquicziensis chronicon militaris ordinis equitum Templariorum, ktorého súčasťou je životopis a spracovanie dejín a chorvátskeho osídlenia Šenkvíc Gabrielom Kolinovičom. Súčasťou výstavy sú aj exempláre vydaní slovenských Chorvátov, ktoré vlastní Ústredná knižnica Slovákov v Chorvátsku: Novosielski kipci / Novovieské obrázky a Rič k riči / Slovo dalo slovo Viliama Pokorného – Ticu, Veľká láska Josipa Andrića, Voljeti ljude naučio me život, Sága môjho rodu a Tamo daleko, daleko – od mora autora Ferdinanda Takača.
Výstava je sprístupnená vo výstavnom priestore Slovenského kultúrneho centra Našice do 30. septembra a do konca roka v organizácii miestnych matíc slovenských bude sprístupnena v Lipovľanoch a Rijeke.