Slovenská komunita v Severnej Karolíne

Slovenská komunita v Severnej Karolíne je v porovnaní s inými v USA pomerne mladá. Slováci sa do tejto oblasti sťahovali hlavne z iných častí Spojených štátov amerických a Kanady. V minulosti tu nevznikali výraznejšie aktivity, spolky alebo noviny. Slováci však našli k sebe cestu a stretávali sa na neformálnych stretnutiach, výletoch a oslavách. Slovenská komunita sa začala viac organizovať v máji 2007, keď bola založená webová stránka pre stretávanie sa Slovákov a Čechov v oblasti miest Raleigh, Durham a Chapell Hilla okolia – Triangle Area Czech and Slovak Meetup Group (www.meetup.com/Triangle-Czech-Slovak-Meetup). Najvýznamnejšou a najväčšou udalosťou býva výročná vianočná oslava s tradičným slovenským pohostením, vianočnými ozdobami a koledami. Organizátormi vždy boli viacerí nadšení dobrovoľníci. Táto tradícia pokračuje až do dnešných dní a v súčasnosti je organizátorkou Elizabeth Michalka. Elizabethini rodičia boli medzi prvými Slovákmi, ktorí prišli do Severnej Karolíny a ktorí sú stále aktívnymi členmi slovenskej komunity (Elizabeth je v rade predstavenstva Českej a Slovenskej školy a tiež hlavnou organizátorkou českej a slovenskej meetup skupiny). Jej rodičia odišli z Československa v 60. rokoch, žili v Pensylvánii a v Massachusetts. V roku 1986 sa prisťahovali do Severnej Karolíny. Rodina rozpráva po slovensky, udržiava slovenské zvyky a tradície (ako napríklad varenie tradičných slovenských jedál). Elizabeth na svojej svadbe v máji 2016 tancovala tanec s otcom v tradičnom slovenskom kroji z okolia Piešťan. Bolo to prekvapenie pre jej otca a aj pre všetkých svadobných hostí. Tento kroj bol ručne vyrobený jej starou mamou a o to bola táto chvíľa vzácnejšia a emotívnejšia.

Elizabeth Michalka s rodičmi, máj 2016 (foto J. B. Haygood Photography)

Elizabeth sme sa opýtali, ako si spomína na svoj príchod a začiatky v Severnej Karolíne.

„Bývali sme vo veľmi malom mestečku Fuquay – Varina. V 80. rokoch väčšina Severnej Karolíny bola veľmi vidiecka – veľa tabakových fariem a polí. V našom meste alebo v okolitých mestách nebola žiadna európska kultúra. Žiadne reštaurácie, žiadne obchody, nič, čo by bolo európske (ani poľské, ani nemecké). Spomínam si, že od začiatku nikto nemohol vysloviť naše priezvisko. Každý, s kým sme sa stretli, sa nás pýtal, odkiaľ sme, pretože moji rodičia mali odlišný prízvuk, ale nikto nevedel, čo je Československo alebo kde to bolo. Nikdy o tom nepočuli.

Tanec nevesty s otcom (foto J. B. Haygood Photography)

Časť študentov školy na koncoročnej besiedke, máj 2017

Slovenská škôlka, september 2017

Pravidelne sme cestovali do Európy. Mala som len dva roky, keď ma po prvýkrát moji rodičia zobrali do Československa.Vtedy to bolo ešte Československo. Vracali sme sa tam každé 2-3 roky, aby sme navštívili našu rodinu. Tieto cesty boli pre mňa veľmi dôležité, pretože to bol jediný čas, keď som videla moje tety, strýkov, sesternice a bratrancov. V USA sme nemali žiadnu rodinu, takže som vždy rada chodila do Československa, aby som mohla tráviť čas s rodinou. Práve kvôli týmto výletom som sa naučila hovoriť po slovensky. Žiaden z našich príbuzných nehovoril po anglicky, ale ja som s nimi veľmi chcela komunikovať, takže som sa od nich začala učiť. Pýtala som sa, čo hovoria a aké slová používajú. Spomínam si, že keď som bola v tretej triede, šli sme do Československa na dlhší čas a vtedy som sa viac začala zaujímať o slovenský jazyk. Mali sme niekoľko slovenských kníh a mala som takú silnú túžbu komunikovať s rodinou, že som sa učila po slovensky, aj keď sme sa vrátili domov do USA.

Slovenská škola, Mikuláš 2016

Slovenská škola, september 2017

Keď sme sa z týchto výletov vrátili do Severnej Karolíny, mala som príležitosť podeliť sa o svoje skúsenosti s mojimi učiteľmi a spolužiakmi. Často ma požiadali, aby som urobila špeciálnu prezentáciu o mojej ceste alebo o Československu v mojej triede základnej školy. Vždy som to urobila rada, pretože som mohla svojich spolužiakov učiť o mojom dedičstve a kultúre a ukázať im fotografie Československa, miesta, o ktorom nikdy predtým nepočuli. Mám pocit, že som im pomohla lepšie pochopiť odkiaľ pochádza moja rodina. Otvorili sa dvere k rozhovoru, najmä o tom, aký bol život tu iný v porovnaní s Československom, ktoré bolo ešte v tom čase komunistické.

Bábkové divadlo – Boučkovo loutkové divadlo z Jaroměře, november 2016

Počas posledných 15 rokov sa Severná Karolína stala modernejšou a viac ľudí sa sem presťahovalo z iných štátov. Stretávam aj viac Slovákov a Čechov. Teraz máme európske obchody a reštaurácie. Niekoľko rokov tu bola aj česká reštaurácia, ktorá pomohla zblížiť slovenskú a českú komunitu a zvýšila povedomie o našej kultúre. Keďže sa Severná Karolína stala rozmanitejšou s ľuďmi z mnohých kultúr a prostredí, stala sa otvorenejším a priateľskejším miestom. Som veľmi rada, že moja rodina už nie je jediná zo Slovenska, ktorá je v našom meste. V posledných rokoch sme sa stretli s mnohými Slovákmi a Čechmi a stali sme sa dobrými priateľmi. Je skvelé mať teraz komunitu, ktorá sa navzájom podporuje.

Táborák, 2017

Moje deti tiež plánujem učiť po slovensky, o našej slovenskej kultúre a dedičstve. V novembri čakáme dievčatko! Mám už veľa slovenských kníh, ktoré jej chcem čítať. Môj manžel Ken to tiež veľmi podporuje. Dúfam, že aj my jedného dňa zoberieme naše deti na Slovensko a tiež dúfam, že budú mať možnosť navštevovať slovenskú školu v Durhame. Myslím, že je to skvelý spôsob, ako spojiť slovenskú a českú komunitu, ako sa všetci môžeme nájsť a stretnúť, ako sa navzájom podporovať a udržiavať naše dedičstvo. Z týchto dôvodov som bola veľmi nadšená, že sa môžem zapojiť do meetupu a do školy, pretože nechcem, aby sa ostatní cítili osamote, ako sa moja rodina cítila sama, keď sme prvýkrát prišli do Severnej Karolíny.“

Slovenská komunita v Severnej Karolíne rastie dynamickým tempom. Do tejto oblasti sa sťahujú Slováci zo Slovenska, ale aj z iných častí USA, Kanady a celého sveta. Vidíme to aj na úžasnom náraste záujmu o slovenčinu v slovenských triedach v našej víkendovej škole. Česká a Slovenská škola v Severnej Karolíne (www.czechslovakschoolnc.org) bola založená v roku 2015 v Durhame a dnes sústreďuje väčšinu aktivít slovenskej komunity. Počet študentov v slovenských triedach rastie a v septembri 2017 sme úspešne odštartovali tretí školský rok.

Honba za pokladom, 2017

Okrem výučby jazyka sa v škole snažíme priblížiť krásu Slovenska cez slovenskú kultúru, históriu, geografiu a tradície. Uskutočnilo sa viacero zaujímavých a milých akcií. Koncoročné a vianočné besiedky, návšteva Mikuláša, pravidelná účasť na Európskom vianočnom trhu, vystúpenia študentov v škole, bábkové divadlo, premietanie filmov, založenie a otvorenie školskej knižnice a celkom nedávno táborák a honba za pokladom sú len niektoré z nich. Neboli by možné bez zakladateľky a riaditeľky školy Marty McCabe a bez obetavého tímu výborných učiteľov a dobrovoľníkov.

Lena Lamb

Tento záznam bol publikovaný v USA a označený . Uložiť odkaz do záložiek.