Slováci žijúci vo všetkých kútoch sveta si našli svoj nový domov aj v starobylom krásnom meste Ženeve. Najviac Slovákov sa tu usadilo po roku 1968 a medzi nimi bol aj Tibor Strähle, ktorý sa v priebehu nasledujúcich desaťročí stal organizátorom a významnou osobnosťou krajanského života v zahraničí. V súčasnosti sa činí najmä v Asociácii Centeuro – Slovenský pavilón, v rámci ktorej funguje aj Slovenská galéria (Galerie Slovaque), ktorá je najnovšie, po roku 2015, zo Ženevy presťahovaná do Arzier-Le-Muids, a usporadúvajú sa tam početné výstavy slovenských výtvarníkov. Vystavovali tu napríklad Igor Piačka, Ivan Kováčik, Anna Gajová, Ernest Dubay, Fero Horniak, Miloš Vanko… Bola tu aj výstava slovenskej menšiny v Maďarsku v roku 2005 a najnovšie, v roku 2019, aj výstava slovenského akademického maliara zo Srbska Michala Ďurovku. Asociácia zároveň organizuje aj divadelné predstavenia a konferencie. Napríklad bola tu konferencia pri príležitosti 50. výročia Európy roku 2007, alebo o Slovenskom národnom povstaní roku 2004, ktorú mal na starosti Jozef Jablonecký. Činnosť teda viac ako pozoruhodná.
Asociácia – kultúrno-ekonomické centrum strednej Európy Centeuro – Slovenský pavilón (L’association Centeuro slovaque pavillon, Geneve) vznikla 8. marca 1999 v Ženeve a určila si cieľ pôsobenia v oblasti prezentácie slovenskej kultúry a umenia vo Švajčiarsku. Je to neziskové združenie, bez politickej a profesijnej príslušnosti, a má sídlo v Ženeve. Zaoberá sa usporadúvaním umeleckých výstav, kultúrnou výmenou medzi Švajčiarskom a Slovenskom, ale aj inými krajinami centrálnej Európy. Asociácia spolupracuje so školami, divadlami, umelcami, podnikmi a so všetkými asociáciami a spolkami sledujúcimi rovnaké ciele tak vo Švajčiarsku, ako aj v ostatných zainteresovaných krajinách.
Združenie pozostáva z Generálnej rady, Výboru a revízorov účtov. Generálna rada je najvyšší orgán a Výbor je administratívny exekučný orgán asociácie.
Zakladajúci členovia asociácie, ktorí podpísali v roku 1999 stanovy tohto združenia, boli: Tibor Strähle, Natasha Strähle a Mathieu Chardel.
Vladimír Valentík