Poznámky na margo fenoménu výtvarného umenia u Slovákov v Rumunsku

Dagmar Mária Anoca

(1951 – 2022)

Pravda, keby sme chceli začať, takpovediac ab ovo,1 museli by sme sa aspoň v krátkosti zmieniť o histórii reflexie o tunajšom umení z pera našich ľudí, potom o konkrétnych prejavoch, druhoch a žánroch výtvarného umenia, o počiatkoch a rozvoji tohto fenoménu u Slovákov v Rumunsku, o ľudovom výtvarnom umení, o ktorom sa pomerne málo písalo, v porovnaní so slovným folklórom, ktorý je dôkladnejšie spraco­vaný. Zatiaľ o hrnčiarstve,2 o ľudovom kroji písala Mária Štefanková, o ľudovej architektúre, ľudových výšivkách, zapletaní strapcov, úžitko­vých predmetoch a pod., pri ktorých sa uplatnil a na ktorých sa vybúril génius loci, sa taktiež zmienila,3 ako to napokon urobil aj jej brat Ondrej Štefanko (1949 – 2008), editor a tezaurizátor hodnôt.4 Čiastkové otázky sú povedzme zachytené alebo spomenuté v článkoch, v etnologických či miestnych monografiách zväčša cezpoľných autorov, chýbajú syntetické práce.5 O akademickom výtvarnom umení sa zmienil a propagoval ho na stránkach časopisov, ktoré viedol, alebo v knižných publikáciách Ondrej Štefanko.6

O ľudových tvorcoch (volíme toto pomenovanie z dôvodov, ktoré tu nebudeme rozvádzať) možno tvrdiť, že tak v Nadlaku, ako i v iných ob­lastiach, najmä v bihorskej zóne, nesú ďalej niektoré ľudové remeslá a za­mestnania. Takto niektoré prežívajú, alebo zostávajú nažive iba ukážkovo, ako je to dnes v prípade tkania. V posledných desaťročiach z praktických dôvodov tkali už len pokrovce-strožke z handier.7 Zuzana Červenáková, rodáčka z Vukovej, ale žijúca v Nadlaku, tká a zúčastňuje sa na výstavách, kde predvádza toto umenie na krosnách alebo hovorí o ňom a o ďalších.8 Ako-tak sa udržiava vyšívanie, ale už nie celkom v pôvodných technikách a tvaroch, alebo sa vyšíva na stroji. Farebnosť je pomerne skorumpovaná vplyvom inonárodným a, pravda, podmienená možnosťou zaobstarať si a nakúpiť vhodné nite. Známu výšivkárku majú v bihorskej oblasti.9 V Nad­laku sa strojovému vyšívaniu venuje aj muž – Ján Keleš.10 Exemplifikácia týchto aspektov sa nachádza aspoň čiastočne v Nadlaku v múzeu slovenskej kultúry11 a popularizačné články vyšli v Našich snahách či Dolnozem­skom Slováku.12

Medzistupňom spájajúcim ľudový výtvarný prejav s akademic­kým je tvorba amatérov a poloamatérov. Nehovoríme tu o pravých insit­ných (naivných) maliaroch, pretože sa práce našich amatérov nevyrovnajú originalite a pôsobivosti toho fenoménu, ktorý je vo svete známy pod náz­vami insita či naivné maliarstvo.

Za prvého tunajšieho známeho výtvarníka môžeme pokladať De­dinského, autora olejomaľby Príchod Slovákov do Nadlaku, ktorá visí v evanjelickom kostole v Nadlaku už vyše sto rokov. Pri príležitosti dvojstého výročia obraz a rám reštauroval Ľudovít Sosnák.

Amatérmi boli (sú) nadaní jedinci rozmanitých povolaní (či už in­telektuáli alebo remeselníci, roľníci) v rôznych oblastiach a lokalitách obý­vaných Slovákmi, ktorí sa vo voľnom čase venovali maľovaniu obrazov, a to i spomedzi iných národností, čo bolo stimulatívne, napríklad takýmto známym umelcom, maliarom a sochárom v Nadlaku bol aj rumunský uči­teľ Ioan Volentir. šikovným kresliarom a fotografom bol slovenský učiteľ Ondrej Lehotský (1934). Organizovali výstavy v rámci nadlackého kultúr­neho domu alebo v školských priestoroch. Boli to v zdrvujúcej väčšine ole­jomaľby, menej akvarely. V Nadlaku amatéri grafiku takmer nepestovali. Témy prác maliarov amatérov boli inšpirované dolnozemským životom, ako aj z obrazov drobných regionálnych i anonymných autorov (buď priam kopírované), a tak vznikol akýsi repertoár tradičných tém, niektorých aj gýčových (takéto témy, motívy, maľby včlenil do svojich prác akademic­ký výtvarník Rudolf Kočiš, ako prehodnotenie, záchrana gýča). Okrem olejomalieb na plátne obľúbené boli maľby na stenu osobitne v priesto­roch krytej (suchej) brány,13 v podbrání. K tomu patrili aj samotné, v pra­vom zmysle brány, a to drevené, vyrezávané. V posledných desaťročiach minulého storočia boli obľúbené vypaľované drevené predmety, obrazy. Amatérska drevorezba a vypaľované objekty sú obľúbené aj v bihorskej oblasti, kde je známy J. Gondek.14 Amatéri sa podieľali aj na vyhotovovaní maturitných obrazov a istý čas bola veľkou módou pomaľovaná tabuľa na školskom dvore, buď v učebni triedy maturantov. Zaujímavým spôsobom sa amaterizmus prejavil v aranžovaní výkladov obchodov, v čom bol zná­my kedysi Pavel Fraňo. Najnovšie sa tomuto druhu umenia venovala A. K. Dováľová st. i A. K. Dováľová ml. (toho času už Zimbranová), ktoré sa vyznačujú aj prácami aplikovaného, dekoratívneho umenia (kraslice, rôzne aranžmány, bižutéria a doplnky).

Amatérom známym istý čas v Nadlaku svojimi obrazmi bol maliar-natierač Štefan Belán a takýmto spôsobom začínala aj Alžbeta Jasovičová.15 Neskoršie sa jej štýl a technika upravili pod vplyvom výtvar­nej školy, ktorú založil v Nadlaku ako sekciu dizajnu fungujúcu v rámci aradskej ľudovej školy umenia v rokoch osemdesiatych do svojho rodiska vrátivší sa akademický maliar Ľudovít Sosnák.

V tejto sekcii sa študovala aj grafika, maľba a, pravdaže, dizajn a usporadúvali sa pravidelné, koncoročné, ale i príležitostné výstavy.16 Čle­novia sa zúčastňovali aj výstav amatérskych tvorcov v Arade. Po dvakrát sa vydarili spoločné tvorivé dielne s nadlackými spisovateľmi a viackrát i komplexnejšie tvorivé tábory v širšej spolupráci s profesionálnymi spi­sovateľmi a výtvarníkmi z aradskej župy, ako aj so slovenskými výtvar­níkmi zo Srbska.17 Tak sa v tejto škole a v sprievodných akciách vycibrili niektorí už predtým pôsobiaci amatéri, spomedzi ktorých treba spomenúť Alžbetu Jasovičovú, Pavla Porubského, známeho pod menom Papi, ako aj starší či mladší ľudia a deti. Spomedzi absolventov ľudovej školy umenia sa niektorí rozhodli zapísať na vysokú školu, aj keď po hodnom časovom odstupe, ako je Alexander Kmeť, ktorý teraz študuje v Temešvári. Ďalší sa uplatnili vo výtvarnom umení či už v jednom z jeho druhov v zahra­ničí. V tejto škole začínala svoju dráhu a pustila sa do sveta po ďalšom štúdiu v Arade a Bratislave zatiaľ najúspešnejšia z Nadlaku pochádzajúca výtvarná umelkyňa Anetta Mona Chisa,18 pôsobiaca dnes na vysokej škole v Prahe a vystavujúca po celom svete.

Gros týchto absolventov tvorili ľudia, ktorí aj keď sa potom ne­venovali profesne výtvarnému umeniu, alebo ho už nepestovali ani ako hobby, aj naďalej zostali jeho milovníkmi a vzdelanejšími, profesnejšími percipientmi i konzumentmi umenia.

Okrem ľudovej školy umenia liahňou výtvarných talentov bol vý­tvarný krúžok v klube detí a v nadlackej škole, ktorý úspešne viedla a vedie Mária Štefanková.

Do výtvarného prejavu Slovákov v Rumunsku možno zahrnúť maľbu, grafiku, knižnú ilustráciu, menej scénické, fotografické umenie a aplikované umenie. O architektúre sa možno zmieniť v etnografických, dolnozemských súvislostiach.

Knižná a časopisecká ilustrácia sa rozvinula po tom, ako v Nadla­ku začala fungovať tlačiareň a vzniklo vydavateľstvo (Vydavateľstvo Kul­túrnej a vedeckej spoločnosti Ivana Krasku v r. 1994, premenované od r. 2000 na Vydavateľstvo Ivan Krasko). Mária Štefanková má najväčší podiel na ilustrovaní kníh tunajších a iných autorov. Alexander Kmeť, absolvent ľudovej školy umenia, sekcia dizajn v Nadlaku ilustroval grafikami knihu svojho priateľa Adama Suchanského Odhad vzdialenosti (1996), ktorá vy­šla ako bibliofília. Neskoršie sa prihlásili aj nové talenty. Jarmila Lehotská (23. 11. 1979), odchovankyňa Márie Štefankovej, absolventka aradského výtvarného lýcea i bratislavskej vysokej školy ilustrovala niekoľko titulov, pokým sa neodsťahovala na Slovensko. Blažena Karkušová poskytla svoje práce (čierno-biela i farebná grafika, tempera) na ilustrovanie obálok kniž­ných publikácií našich spisovateľov, ako je napríklad obraz na obálke kni­hy Úsmevy a chmáry od Štefana Dováľa, 2009). Spomedzi amatérov a po-loamatérov ďalšie členky rodiny Štefankovcov, Tatiana Štefanková Diarra (dcéra básnika Ondreja Štefanka) a Tatiana Štefanková (1949 – 2009, manželka básnikova) poskytli práce na ilustrovanie niektorých vydaní pre dospelých, ako aj detskej knihy. Ojedinelý prípad je výtvarný amatérsky prejav Daniela Räu-Lehotského, ktorý si dal uverejniť pôvodný výkres na obálke svojho knižného debutu Adagio (2009) a r. 2012 podpisuje aj gra­fickú úpravu svojho ďalšieho zväzku napísaného po rumunsky, Ceasul al saselea (Šiesta hodina). Amatérskeho ilustrátora Marka Kmeťa komiksov mal mládežnícky časopis My.19

Výtvarníci sa implikovali aj v rámci kultúrneho a verejného života. Mária Štefanková je autorkou znaku (logo) DZSČR: štylizovaný lipový list-strom v národných farbách, ako aj loga Kultúrnej a vedeckej spoločnosti Ivana Krásku. Vychádzajúc z jej návrhu sa výtvarníci na Slovensku ujali me­daily Ondreja Štefanka, ktorá sa udeľuje spolu s Cenou Ondreja Štefanka.

Pôvodný dizajn titulnej strany a forma nadpisu v r. 1990 oživotvoreného časopisu Naše snahy sú návrhom bihorského rodáka Ondreja Mareka. Podľa jeho návrhu vyhotovili aj jubilejné visačky pri príležitosti osláv výročia založenia obce Bodonoš ešte za podpredsedu bihorskej ob­lasti zväzu Jána Nad Juhása. Najnovšia podoba grafickej úpravy Našich snáh je zásluhou Anny Kaliankovej, absolventke dizajnových štúdií v Arade.

Scénické umenie je skromne zastúpené u Slovákov v Rumun­sku. Zväčša išlo o amatérmi vyhotovené, pomaľované kulisy. Scénografia bola tiež otázkou riešenou ad-hoc a spravidla realisticko-názorne, pragmaticko-praktickým použitím skutočných predmetov, zriedka sa vy­užívajú esteticko-umelecky myslené objekty, osvetlenie či rozmiestne­nie. Bábkové divadlo, ktoré za krátky čas fungovalo v škole, využívalo tiež výtvarné snahy amatérov, ako aj bábky boli zhotovované deťmi-amatérmi a spolu s ich cvičiteľkou. Popularizačné plagáty divadelných predstavení (najmä v medzivojnovom období), neboli síce veľdielami, ale vidieť v nich zmysel pre pôsobivú informačnú skratku a vtip. Podob­ne sa javia v posledných decéniách minulého storočia pozvánky na rôzne podujatia, ktoré zhotovoval fotografickou technikou Ondrej Lehotský.

Aj umelecká fotografia má v Ondrejovi Lehotskom svojho vynika­júceho predstaviteľa, ktorý zvečnil aspekty starého a novšieho časového rozpätia v Nadlaku, popri iných témach. Pokúsil sa aj o amatérsky film dokumentárny, hraný a animovaný.20 Rôzne cykly viac-menej ilustrač­ných, dokumentárnych, ale aj umeleckých fotografií, CD-záznamov, video-záznamov vyhotovili Ondrej Lehotský a Štefan Sýkora, ktorý pôsobil aj ako fotograf časopisu Našich snáh do r. 2007.

V oblasti akademickej maľby, ale aj grafiky sa vyznačuje Mária Štefanková, naša prvá akademická maliarka, ktorá sa k svojej slovenskej identite hlási a svoju tvorbu polarizuje aj okolo slovenských kultúrnych veličín. Ďalšími akademickými výtvarníkmi, ktorých pokladáme za svo­jich, sú Ľudovít Sosnák a Rudolf Kočiš.

Mária Štefanková (17. október 1951 Nadlak) zdedila svoj výtvar­ný talent po predkoch. Ondrejovičovci boli známi kušniari a jej stará matka Zuzana Ondrejovičová vedela veľmi pekne vyšívať až do vysokého veku. Po absolvovaní nadlackého lýcea vyštudovala výtvarné umenie na Uni­verzite v Temešvári. Pôsobila istý čas v Orasul Nou v satmárskej oblasti, potom sa vrátila do rodiska ako učiteľka výtvarnej výchovy v Školskom stredisku Jozefa Gregora-Tajovského. Mala viaceré samostatné výstavy a tak isto sa zúčastnila viacerých kolektívnych výstav v Rumunsku, ako aj v zahraničí (Temešvár 1978; Carei 1980; Arad 1997, 1998, 1999; Nadlak 1985, 1995, 1996, 1997; Maďarsko 1999; Ex libris – Arad  1998; Ex libris – Bacäu 1999, Békešská Čaba 2007, Báčsky Petrovec 2008).21 Ilustrovala viaceré knihy, ktoré vyšli vo Vydavateľstve Kultúrnej a vedeckej spoloč­nosti Ivana Krasku.

Mária Štefanková

 Jej obrazy a skice exemplifikujúce prvky slovenského nadlackého kroja boli použité vo filme o nadlackých Slovákoch, ktorý natočila národ­nostná redakcia rumunskej televízie v Bukurešti (1996, redaktorka Elvira Irsai).

Mária Štefanková je aj autorkou prvej tunajšej etnografickej mo­nografie Odev nadlackých Slovákov (Bukurešť. Kriterion 1997). Venuje sa maľbe, grafike, exlibrisu, aplikovanej tvorbe (viazané a zapletané ka­belky, tašky a iné doplnky, prvky oblečenia, závesy, tapisérie, prikrývky, kraslice,22 aranžmány, netradičná bižutéria, pohľadnice, logo). Sporadicky sa na požiadanie venovala aj scénografii pri príležitosti výstav, kultúrnych, dramatických či iných podujatí.

Hlavná charakteristika grafickej tvorby Márie Štefankovej spočíva v sile a krehkosti (cykly: Oko roviny. Špirála, Brána, Strážca, ako aj sa­mostatné Hrnčiarske roky. Postav dom, zasaď strom. Písal sa rok 1924, Klepsydra, Kalich, Karyatída a i). Filigránová, krehká grafika sa sústreďu­je okolo dvoch priestorových dominánt po vertikále a po horizontále, čo zodpovedá dvom základným tematickým okruhom: rovina a dom, dvom sociologickým determinantám: vonkajší svet a svet rodiny.23 Cyklus fa­rebnej grafiky (Sova, Mladucha, Mucha, Býk, Klaun, Komár) prináša vtip, odklína priestory fantázie, hravosti.

Z tvorby Márie Štefankovej

Ako maliarka sa Mária Štefanková vyznačuje žiarivým, ale pri­tom umierneným, lomeným koloritom, jemne geometrizujúcimi tvarmi, pričom línia miestami energicky ohraničuje farebné plochy. Je to uváže­ný, rozhodný ťah špachtľou, ktorý sa prevteľuje do umeleckého tvaru.

Ako profesorka vedie výtvarný krúžok24 a má viacerých úspeš­ných odchovancov a odchovaniek, ktorí vyštudovali na vysokých školách doma či v zahraničí rôzne výtvarné disciplíny (Róbert Kmeť, Jarmila Le­hotská, Roxana Onea, Adrián Rovinari, Anna Roskošová a i.).

V posledných rokoch Mária Štefanková pri príležitosti dňa školy v Nadlaku usporiadala inštalácie, vystavujúc v priestoroch i v areáli školy, buď v mestskom parku predmety zhotovené žiakmi: topánky, palice-ploty, koníky z kartónu a iných netradičných látok, masky, zvonkohry.

Za grafické (kombinovaná technika) práce získala r. 2009 Strie­borné pásmo na výtvarnej súťaži v rámci Festivalu Chalupkovo Brezno.25

Ľudovít Sosnák (1940), absolvent temešvárskej výtvarnej vy­sokej školy a kurzu byzantského umenia, pôsobil ako profesor kreslenia v Borsi, dizajnér v Baia Mare, profesor a riaditeľ kultúrneho domu v Nad­laku, kultúrny manažér. Držiteľ Radu za zásluhy v hodnosti rytiera so strie­borným krížom za manažment v oblasti celoživotného vzdelávania, ako aj čierneho pásu džudoka s dvoma danmi, maliar pravoslávnych kostolov, sa odpočiatku svojou maliarskou tvorbou upísal surrealizmu. Časom si vypracoval osobitnú techniku a typológiu surrealizmu, ktorá súvisí vlast­ne aj s jeho predstavou o svete, ako zložitom a komplexnom energetic­kom a chemickom procese vzniku hmoty. Obrazy stvárňuje chemickými procesmi, komponuje „farby na plátno a ony samovoľne dajú fantastický vzhľad”.26 Výstavy mal vo viacerých mestách v Rumunsku a zahraničí. Na výstave v Bukurešti rumunskí výtvarní kritici nazvali tento jeho spôsob maľovania kozmogonickou maľbou.27

Ľudovít Sosnák (1940 – 2022)

Sochárstvo, ale i maliarstvo a grafiku pestuje Rudolf Kočiš (1963). absolvent vysokej školy v Jasoch, žijúci v Arade a pôsobiaci ako profesor na temešvárskej vysokej škole výtvarného umenia. Samostatné a kolektívne výstavy mal takmer po celom svete (Rumunsko, Maďarsko, Nemecko, Ra­kúsko, Taliansko, Švédsko, Japonsko, Slovinsko, Anglicko, Belgicko a i.). Jeho práce použil Ondrej Štefanko pri vydaní dvojjazyčnej bibliofílie – Nichita Stänescu: Sunt pata de sänge – Som krvavá škvrna (preklad O. Štefan­ko), ako aj na ilustrovanie čísel slovenských časopisov v Rumunsku.28

Pri príležitosti dvojstého výročia príchodu Slovákov do Nadlaku Rudolf Kočiš zhotovil reliéfový pendant obrazu Príchod Slovákov od De­dinského. Bronzový reliéf je namontovaný pri vstupe do kostola pri dverách od severu a bol slávnostne odhalený na oslavách r. 2003. R. 2012 sochou Rudolfa Kočiša, umiestenou pred vstupom do kostola, oslávil evanje­lický zbor v Nadlaku 200 rokov od položenia základného kameňa kostola.

Z rozmanitých pochopiteľných dôvodov Slováci v Rumunsku pok­ladajú za svojich nielen Ľudovíta Sosnáka a Rudolfa Kočiša, ale aj Júliusa Podlipného, ktorý sa narodil mimo územia Rumunska, ale drvivú časť života a úspešnej kariéry mu bolo súdené prežiť a realizovať v Temešvári. O jeho činnosti a diele vydal Ondrej Štefanko záslužnú publikáciu.

 

1 Náš príspevok chápeme ako výzvu pre ďalších, aby obraz tejto oblasti života Slovákov v Rumunsku doplnili.

2 Mária Štefanková: Nadlak – remeselnícke centrum hrnčiarstva. In: Slovenský národopis, 48, t. 2 (2000), s. 217-225.

 

3 Štefanková. Mária: Odev nadlackých Slovákov. Bukurešť-Nadlak. Kriterion-Vydavateľ­stvo Kultúrnej a vedeckej spoločnosti Ivana Krasku 1997: Idem: Variácie 6. (ďalej len V a číslo ročníka); P. rozhovor s Máriou Štefankovou Etnografické výstavy v Nadlaku. Rozprá­val sa Štefan Dováľ. In: NS, VIII (1997), č. 7-8, s. 3-6.

4 P. o niektorých prvkoch architektúry Ondrej Štefanko, Martin Gerbóc: Podoby a tváre niekdajšieho slovenského Nadlaku. Vydavateľstvo Ivan Krasko. Nadlak 2003.

5 Porovn. Rozkoš, Pavel: Folkloristické a etnografické výskumy medzi Slovákmi v Rumun­sku. In: Semzetések-identitás. [Zborník materiálov etnografickej konferencie v Békešskej Čabe 1991], Békéscsaba-Debrecen 1991. s. 389 – 390. Tu sa uvádzajú materiály sloven­ských zberateľov zo Slovenska: P. Atlas ľudovej kultúry Slovákov v Rumunsku. Atlasul čulturii populare a slovacilor din Romania. Vydavateľstvo Kultúrnej a vedeckej spoločnosti Ivana Krasku. Nadlak 1998.

6 P. napr. NS, 1997, č. 9. ilustrované prácami jeho sestry, akad. maliarky Márie Štelánkovej. P. pozn. 19.

7 Porovn. IV. stranu obálky NS. 2010. č. 3.

8 P. Na jarmoku v Békešskej Čabe v októbri 2008: V Múzeu rumunského sedliaka v Bukurešti v r. 2004. na jarmoku v Nadlaku 2010 a inde. P. Ambruš, Ivan Miroslav: Na jarmoku. In: NS, XXI (XXVII), 2010. č. 7, s. 16. Podobizeň Zuzany Červenákovej a výstavka jej prác na prednej obálke toho istého čísla.

9 Ján Gubani: In: NS, 2009. č. 9.

10 Ján Keleš: Nadlacké výšivky. In: Dolnozemský Slovák. XIV(XXIX). 2009. C. 1,8. 25-26. Autorstvo ilustrácií redakcia neuvádza, ale ide pravdepodobne o výšivky z dielne autora článku. (Ďalej značka DS)

11 Kto som, čo robím a ako robím (rozhovor s Evou Lehotskou). Za rozhovor ďakuje Šte­fan Dováľ. Fotografie Eva Lehotská. In: NS. XI. 2000, č. 10, s. 7 – 10; Ikonický materiál (tradičná žatva, tradične zariadená izba) aj v Našich snahách. 2000. č. 3. s. 30-31: P. aj príspevky žiakov v rámci študentskej výskumnej činnosti (školiteľ Dr. P. Husárik): Milena Illéšová: Múzeum v Nadlaku. In: NS, XX, 2009. č. 9. s. 40. Foto Pavel Husárik. Patrik Ky-sel: Sálaše, symboly našej minulosti. In. N S, 2009, č. 6, s. 30.

12 O účasti na podobných akciách A. K. Dováľová: Interkulturalita v rámci festivalu Pro-Etnica. In: N S. XX. 2009. č. 9, s. 13. vidieť šiator a výšivky, aj ich pôvodcu – J. Keleša na fotke Štefana Dováľa.

13 P. Príspevky Juraja Janečku: Nadlak a jeho budovatelia od r. 1701 až do roku 1947. In: NS, XX, 2009, č. 7, s. 30-31; pokračovanie In: NS, 2009, č. 6, s. 34-35.; Idem: Nadlacké sálaše. In: NS, XXI, 2010, č. 2, č. 3, s. 26.

14 Informáciu sme získali prostredníctvom Štefana Dováľa, redaktora Našich snáh, od Mi­chala Karkuša, bývalého redaktora časopisu a profesora matematiky v bihorskej oblasti. Obom touto cestou ďakujeme za pomoc.

15 P. Pomaly ďalej zájdeš – až do sveta. Pripravila D. M. Anoca. In: NS, 1999, č. 3, s. 12-13.

16 P. Stefanko [Štefanko], Ondrej: Expozifie de artá plasticä si design. In: Flacúra rosie. XVIII. č. 12362, s. 2; Dan Läzärescu: Design la Nädlac. In: Orizont, XXXIV, č. 36, s. 15; Lehotský, A.: O reusitá expozifie artistícä. In: Flacära rosie. XL. č. 11575, s. 2.

17 P. programy Tabära de ereafie literarä si de artá plasticä. Nädlac 20-28 iulie 1995; Tahára de ereafie literarä si de artá plasticä. Nädlac 20-31 iulie 1996; Ateliéru! de ereafie.

Edi|ia a lll-a. Simpozion 1997; Ondrej Šefanko: Výtvarníci a spisovatelia už druhý raz spolu. In: Dolnozemský Slovák, NS, 1996, č. 3-4, s. 14-15. Ilustrované maľbou Ľ. Sosnáka.

18 Ondrej Štefanko: Anetta Mona Chisa to dokázala’. In: Dolnozemský Slovák, 2007, č. 4, s. 24. Na s. 25 reprodukuje vo svojom preklade interview s výtvarníčkou, ktoré zverejnila rumunská tlač.

19 P. náš príspevok Literatúra pre deti slovenských autorov v Rumunsku. In: DS, VIII (XX 111). 2003. č. 3, s. 18.

20 P. Rozkoš, Pavel: Sadlak otvára okná. In: Literárny týždenník, VI (1993). č. 48, s. 16; Bujtár. Pavel: K začiatkom miestneho televízneho vysielania v Nadlaku. In: NS, X (1999). č. I, s. 5-7. Fotografie Lehotského poslúžili Pavlovi Rohárikovi v monografii o nadlackých remeslách. Porovn. Rohárik. Pavel: Terminológia remeselníckej xýroby v Nadlaku. L časť. Remeslá zamerané na potreby poľnohospodárskej výroby. Matica slovenská. Martin 1988.

21 P. Kresby Márie Štefankovej v Petrovci. In: Hlas ľudu, 22. marca 2008, s. 26.

22 P. Kraslice a jarná výzdoba. In: NS. XXI. 2010. s. 14-15. Zaznamenala akd. Foto A. Lehotská a Š. Sýkora. Kraslice vyhotovené Máriou Štefankovou na hornej snímke s. 15.

23 P. Dolnozemský Slovák, 2008. č. 1-2. ilustrované grafikou Márie Štefankovej.

24 Výtvarné práce členov školského výtvarného krúžku vyšli ako ilustrácie IV. strany obál­ky časopisu NS v roku 2009.

25 P. ARL [Anna Räu-Lehotská]: Festival Chalupkovo Brezno. In: NS, 2009. č. 11. s. 24.

26 P. Ľ. Sosnák Kmitanie chrbtovej kosti. In: Naše snahy. 1997. č. 1.1. s. obálky.

27 Mám aj hobby, s ktorým sa zaoberám celý život. Rozhovor s maliarom Ľudovítom Sosnákom. Zhováral sa Štefan Dováľ. In: NS, XXI, 2010, č. 2, 10-12.

28 Údaje o ňom in Dolnozemský Slovák. VI (XXI). 2001. č. 2. s. 2. Celé číslo je ilustrované jeho grafickými a sochárskymi prácami; P. aj fotografie sochárskych diel v časopise NSPIus. 2004, č. 3.

 

Namiesto spomienky na autorku, uverejňujeme jej text z knihy Slovacica miscellanea (Nadlak: Vydavateľstvo Ivan Krasko, 2012)

Tento text venujeme aj spomienke na akademického maliara Ľudovíta Sosnáka (1940 – 2022) z Nadlaku.