Lucia Kubicová-Torchio, slovenská výtvarníčka z Turína, triumfovala v súťaži Každý deň je Deň Zeme v Galérii J. Kollára v Banskej Štiavnici.
Pozoruhodný a cenný úspech dosiahla Lucia Kubicová-Torchio, slovenská krajanka z talianskeho Turína, pôvodným povolaním architektka – pamiatkarka, zároveň ale aj výtvarníčka prejavujúca sa vo viacerých žánroch umenia. Lucia, rodená Bratislavčanka, ktorá okrem svojej umeleckej tvorby rozvíja aj krajanský život Slovákov v Taliansku ako podpredsedníčka Združenia MY@VY v Turíne (kde žije so svojím manželom, právnikom Edoardom, od roku 1995), získala Cenu Mesta Banská Štiavnica v kategórii zahraničných účastníkov jubilejného 20. ročníka výtvarnej súťaže Každý deň je Deň Zeme. Vo štvrtok 26. apríla 2018 si cenu osobne prevzala na slávnostnej vernisáži výstavy MY SA NEVIEME SŤAŽOVAŤ NAHLAS, v Galérii Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici nainštalovaná z ocenených a najzaujímavejších prác rôznych výtvarných techník až do 3. júna 2018. Kurátorkou výstavy je Ing. arch. Iveta Chovanová, vedúca Galérie Jozefa Kollára.
V samotnej medzinárodnej výtvarnej súťaži s ekologickou a ochranárskou nosnou tematikou s názvom KAŽDÝ DEŇ JE DEŇ ZEME organizátori (Slovenské banské múzeum – GALÉRIA JOZEFA KOLLÁRA v Banskej Štiavnici, BBSK – Pohronské osvetové stredisko Žiar nad Hronom – pracovisko Banská Štiavnica, Slovenská agentúra životného prostredia Banská Bystrica, Mesto Banská Štiavnica) zaradili pred odbornú porotu úctyhodný počet 1637 prác autorov z 12 krajín!
Združenie priateľov Slovenska MY@VY so sídlom v Turíne prijalo výzvu Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí (myšlienka dať chýr o súťaži vznikla počas návštevy a prijatí pracovníkov ÚSŽZ primátorkou Banskej Štiavnice Nadeždou Babiakovou a následnej debate s riaditeľom Slovenského banského múzea Jozefom Labudom koncom roku 2017), ktorý v tom najlepšom „vyprovokoval a podnietil“ aj slovenské umelecké a najmä výtvarné zahraničie, aby dalo vedieť o tvorbe jeho umeleckých protagonistov svojej materskej krajine a aby títo individuálne poslali svoje práce na Slovensko.
Nuž a práve za našich krajanov žijúcich v Taliansku zobrala na seba príjemnú povinnosť prezentovať umeleckú tvorbu Slovákov žijúcich v zahraničí Lucia Kubicová-Torchio z Turína. Do súťaže v kategórii dospelých zo zahraničia zaslala organizátorom do Banskej Štiavnice dve mimoriadne podnetné práce, ktoré napokon s ohlasom aj záujmom oslovili odbornú porotu.
Lucia Kubicová-Torchio vo svojej tvorbe pracuje s prírodnými materiálmi, minerálmi a polodrahokamami. Tieto geologické „výkvety zeme“ zakomponováva do obrazov pomocou zlatého alebo strieborného paličkovania. Podklad jej obrazov tvorí maľba kombinovanou technikou na papieri alebo hodvábe, doplnená fóliami lístkového zlata alebo striebra. Takto vytvorila svoju špecifickú originálnu techniku „Pictofilomenirálu“.
Námety jej obrazov sú zvyčajne vyabstrahované z prírody, zo samotnej kresby alebo štruktúry použitého minerálu. Preto sú témy prevažne abstraktné (pri používaní plátov achátov), ale nájdu sa aj konkrétnejšie vyobrazenia prírodných motívov, ako rôzne kvety, stromy, krajinky (s použitím horských kryštáľov, púštnych ruží, drúz ametystov, grafitov, pyritov, magnezitov atď.).
Keďže v prírode sa nikdy nenachádzajú dva úplne identické kamene (minerály) či drahokamy, tak aj obrazy sú absolútne jedinečnými originálmi, ktoré sa nikdy nebudú dať skopírovať. Okrem toho každý kameň vyžaruje istú energiu, vydáva rôzne elektromagnetické žiarenie, pozitívne vibračné vlny na človeka, umocnené okolitou maľbou a energetickým vkladom autorky, preto v neposlednom rade tieto obrazy – šperky plnia aj ezoterickú funkciu.
Ocenené diela Lucie Kubicovej-Torchio:
- OLD AGE / LA VECCHIAIA / STAROBA – Achát + kombinovaná technika na Mikado – tkanine, rozmery 16,5 x 16,5 cm , 1996.
- ANEMONI / ANÉMONKY – Sokolie oko + perleť z Acapulca + strieborné paličkovanie + kombinovaná technika, rozmery 24 x 31 cm
(27 x 34 cm), 2008.
Ľudovít Pomichal