Etnická skupina Slovákov v Čiernej Hore včera, dnes a zajtra

Etnická komunita Slovákov v Čiernej Hore začala byť viditeľná v roku 2007, keď bola založená združujúca organizácia Čiernohorsko-slovenské priateľstvo (ČSP).

28. júla 2007 skupina Sloveniek, Slovákov a priateľov sa rozhodla založiť si organizáciu. V iniciatívnom výbore boli: Michal Spevák, Ondrej Vízi, Vesna Kyseľová-Nikoličová, Andrijana Adámeková-Vujoševićová, profesor Veselin Pavićević, Božidar Nikolič, Gordan Karaman, Božena Karamanová, Katka Milikićová, Snežana Dragićevićová, Vladimír Čizmanský, Tatjana Urbanová-Babovićová, Predrag Babović, Ivan Čarapić, Svetlana Markovićová, Tatjana Bulkićová, Lale Brković, Michal Toman, Danica Speváková.

28. júla 2007 skupina Sloveniek, Slovákov a priateľov sa rozhodla založiť si organizáciu ČSP

 Ako sme migrovali

Slováci migrovali do Čiernej Hory z viacerých vĺn. Prví prisťahovalci boli rakúsko-uhorskí vojaci. Podľa cirkevných kníh Andrej Skladaný z Ružomberku prišiel do Boky Kotorskej v roku 1860. Aj dnes žijú jeho potomkovia v meste Kotor. V novej dobe sem migrovali z dvoch smerov: zo Slovenska a z Vojvodiny. Zo Slovenska migrovali hlavne ženy s cieľom spojiť rodiny, a to ešte v časoch bývalého Československa, keď sa sťahovali do bývalej Juhoslávie. Z Vojvodiny Slováci migrovali do Čiernej Hory za prácou, ale tiež aj s pohnútkami spájania rodín. V súčasnosti prevažná časť Slovákov žijúcich v Čiernej Hore sa zaoberá cestovným ruchom.

Podľa oficiálneho sčítania obyvateľstva v roku 2011 v Čiernej Hore žije 73 Slovákov, čo je pokles oproti poslednému sčítaniu o 15 osôb (v roku 2003 sa za Slovákov hlásilo 88 osôb). Najviac Slovákov žije v hlavnom meste Podgorica.

Ako materinský jazyk – slovenský jazyk na sčítaní ľudu v roku 2011 potvrdilo 53 osôb. Tabuľka podľa lokálnych samospráv (obcí):

2003 2011
Bar 14 8
Bijelo Polje 1  1
Budva 8  6
Danilovgrad 3  2
Kotor 6  1
Pljevlja 1
Tivat 16  14
Podgorica 17  25
Ulcinj 1  1
Herceg Novi 20  13
Cetinje 1  1
Nikšić 0  1
Celkovo 88 73

Projekty

Naša združujúca organizácia ČSP v období 2007 – 2016 úspešne realizovala 41 projektov. Spolupracujeme s Úradom pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ), lebo bez pomoci a podpory zo Slovenska realizácia týchto projektov by nebola možná, totiž v Čiernej Hore nemáme postavenie menšiny, ale iba etnickej skupiny. Podľa tunajšieho zákona menšiny sú etniká, ktorých je počet vyše 1000 osôb.

Divadlo

Zdôrazňujeme, že po prvýkrát v dejinách sme mali divadlo po slovensky v Čiernej Hore – Slavomír Mrožek: Emigranti v roku 2007. Herci Ján Kolárik a Pavel Brezník a režisér Fedor Popov oduševnili obecenstvo v Kultúrnom centre Dodest v Podgorici. V septembri 2015 boli hostia matičiari zo Zvolenskej Slatiny, hrali predstavenie U richtárov bola svadba v meste Herceg Novom.

Divadelné predstavenie Emigranti v roku 2007 oduševnilo obecenstvo v Kultúrnom centre Dodest v Podgorici

Slovenské koncerty

Mali sme aj slovenský koncert veselej kapely Pavla Matúcha a priateľov v rokoch 2007 a 2008.

Medzinárodný knižný veľtrh

Na 4. medzinárodnom knižnom veľtrhu v Podgorici v máji 2009 sme na svojom stánku prezentovali publikáciu Slováci v Čiernej Hore a publikáciu pre deti Poď so mnou farbiť.

Folklór bez hraníc

Organizovali sme zájazd Slovenského kultúrneho centra (SKC) Šafárik z Nového Sadu v októbri a novembri roku 2008 – prezentovali sa v mestách na severe Čiernej Hory, v Mojkovci a v Bijelom Polji. Dva roky neskôr organizovali sme zájazd Folklórneho súboru Krajan Vojvodina v septembri 2010. V decembri 2012 znovu sa nám podarilo zorganizovať zájazd SKC Šafárik z Nového Sadu. Nástup Šafárika bol výnimočne úspešný. V hlavnom meste Podgorica bola plná sála za účasti mestskej a štátnej elity. Tiež koncert v meste Danilovgrad bol mimoriadne úspešný.

Slovenské kultúrne centrum (SKC) P. J. Šafárika z Nového Sadu hosťovalo a prezentovalo sa v mestách na severe Čiernej Hory v Mojkovci a v Bijelom Polji

Halušky

Združujúca organizácia Slovákov v Čiernej Hore sa zúčastnila na Medzinárodných majstrovstvách vo varení a jedení bryndzových halušiek v Košiciach v roku 2008 a v Krompachoch v roku 2009. V pláne je zúčastniť sa na 20. jubilejných majstrovstvách vo varení a jedení bryndzových halušiek v júni roku 2017.

Plavba – Networking

Pre našich členov sme organizovali Plavbu Skadarským jazerom v rokoch 2009 a 2011. Plavba má symbolický názov Všetci sme na jednej lodi. Spolok Čiernohorsko-slovenské priateľstvo svojou prácou neustále prehlbuje spoluprácu medzi národmi a medzi Slovenskom a Čiernou Horou a plavba vyznela aj preto ako symbol existencie slovenského národa v Čiernej Hore.

Vedenie pre členov ČSP organizovalo plavbu Skadarským jazerom v rokoch 2009 a 2011

Film

Dokumentárny film o plavbách členov ČSP pod názvom Sme na jednej lodi autora Ondreja Víziho bol slávnostne predstavený v decembri 2011.

Mikuláš v Podgorici

Na Mikuláša od roku 2011 deťom slovenských potomkov delíme novoročné darčeky. Projekt Mikuláš v Podgorici mal veľmi pozitívnu odozvu. Podelili sme každý rok od 45 do 165 darčekov, lebo sme darovali aj deťom iných národností. Vzhľadom na úspech pravdepodobne tento projekt sa bude opakovať každý rok.

Na Mikuláša od roku 2011 deťom slovenských potomkov sa delia novoročné darčeky

Folklór a výstava fotografií

Slováci v Čiernej Hore svoju ruku ochotne poskytli bratom Čiernohorcom. V roku 2008 v Michalovciach na 14. Medzinárodnom zemplínskom festivale sa zúčastnil Folklórny súbor AS z mesta Herceg Novi. V júni a v júli 2011 sme v Bratislave v priestoroch galérie Univerzitnej knižnice na Ventúrskej ulici realizovali výstavu na Slovensku, a to výstavu fotografií autora Ivana Petroviča pod názvom Čierna Hora päť rokov nezávislosti (2006 – 2011). V auguste 2011 v Prešove hosťovala na spoznávacom zájazde mládež z mesta Mojkovac. V roku 2015 na EĽRO v Kežmarku sa zúčastnil KUD Tekstilac Bijelo Polje.

Výstava portrétov Slováci a priatelia

V decembri 2011 v Čiernej Hore bola putovná výstava Slováci a priatelia autora Balšu Rakočevića. Fotograf zvečnil 25 členov nášho spolku.

Publikácie

V doterajšej činnosti sme vydali štyri publikácie: Slováci v Čiernej Hore – kto sme, čo sme a kam ideme (2008), Spievajme spolu (2008), Poď so mnou farbiť (2010), Prvé tri kroky (2010).

Webová stránka

Viac informácií o našich projektoch nájdete na www.nvocsp.org. Táto stránka je bilingválna, ale zároveň aj jediným médiom v Čiernej Hore v slovenskom jazyku. Cestou internetu sa nám hlásia noví členovia, a tak v roku 2016 máme 300 členov ČSP. V printových médiách sme veľmi dobre viditeľný – pozrite www.nvocsp.org/press/index.htm, ale aj v elektronických – pozrite napríklad you tube www.youtube.com/watch?v=ieDBv1vXoCY&feature=related

www.youtube.com/watch?v=EmdxUzPL7nw&feature=relmfu

Letná škola slovenskej vlastivedy

Letná škola slovenskej vlastivedy existuje od roku 2013. Deti majú možnosť vypočuť si prednášateľov a naučiť sa niečo o jazyku, dejinách a folklóre. Tancovať ich učil choreograf Ján Slávik. V Podgorici v hoteli Ramada v rámci projektu Letnej školy slovenskej vlastivedy odštartovali sme Modul Šikovný jazýček slovenský s cieľom, aby sa deti učili slovenčinu. Modul Šikovný jazýček slovenský 2 sledovalo doteraz 27 detí, niektoré aj s rodičmi. Deťúrencom veľmi zaujímavo prednášala Helena Ľos-Ivoríková z Lektorátu slovenského jazyka a kultúry v Belehrade. To sa opakuje každý rok.

Dotyky

Do Čiernej Hory radi chodia a vždy sú srdečne privítaní aj krajania z Markovca Našického. V roku 2015 v auguste členovia Slovenského kultúrno-umeleckého združenia Fraňa Strapača mali tri koncerty – dva v Podgorici a jeden v Tivte. V roku 2016 sa ich turné zopakovalo a okrem Podgorice a Tivtu koncertovali aj v mestách Danilovgrad, Spuž a Bandiči.

Srdečné privítanie v Čiernej Hore aj krajanov z Markovca Našického Slovenského kultúrno-umeleckého združenia Fraňa Strapača

Slovenská ulica v Podgorici

Dňa 20. mája 2016 bola slávnostne otvorená Slovenská ulica v novej modernej časti rozrastajúcej sa Podgorice. Otvorili ju MZVEZ SR Miroslav Lajčák a primátor Podgorice Slavoljub Stijepović a odhalili tabuľu s názvom „Slovačka ulica“. Prítomní boli veľvyslanec SR Roman Hlobeň, bývalý veľvyslanec František Lipka, konzul SR Milica Serdarevićová, predseda CSP Michal Spevák, početní členovia združenia, občania Podgorice a príslušníci slovenskej komunity žijúci v Čiernej Hore.

Michal Spevák