Milina Sklabinská
Moja cesta za krajanmi do Brusselu sa odvíjala celkom neštandardne – cez Rumunsko. Presnejšie cez Novú Hutu, v ktorej sa v roku 2017 konala oslava 200. výročia príchodu Slovákov do tejto malebnej slovenskej obce v rumunskom Bihore. Na počesť tohto úctyhodného jubilea zaspievali a zatancovali mnohí Slováci žijúci v Rumunsku, medzi nimi aj Adriana Fúriková, ktorú som oslovila s ponukou predstaviť sa aj bratislavskému publiku v rámci programu pamätného Dňa zahraničných Slovákov. Vtedy som netušila, že hovorím nielen so skvelou interpretkou a ochrankyňou slovenských autentických piesní z Rumunska, ale aj s úspešnou dámou, ktorá pracuje v Európskej komisii v Brusseli. Adriana Fúriková v roku 2018 úspešne a suverénne vystúpila v bratislavskom programe, ktorý má pod gesciou ÚSŽZ, a vzápätí porozprávala o komunite Slovákov, ktorá žije v Belgicku a nezabúda na svoje slovenské korene. Neubehlo mnoho času a Adriana Fúriková ma pozvala, aby som aj osobne nakukla do nášho slovenského brusselského sveta.
Na návštevu Brusselu sme si, v čase plánovania cesty vôbec netušiac, zvolili zrovna taký víkend, počas ktorého sa v Brusseli konali až tri slovenské akcie. Náhody zrejme neexistujú, a tak sa táto súkromná návšteva zmenila na spoznávanie slovenského sveta v Belgicku. Vstupenky boli na každú akciu garantované už tým, že takmer v každom účinkovala aj Adriana Fúriková, či už ako tanečníčka, alebo ako interpretka slovenských piesní. Pobyt sa teda začal generálnou skúškou Slovenského folklórneho súboru Ako Doma, ktorý sa pripravoval na svoje druhé vystúpenie. Ako s prvou som sa zoznámila s pani Dankou Sakáčovou, ktorá je svojráznou manažérkou súboru, a práve ona prezradila, že meno spolku prešlo niekoľkými zmenami, kým sa zrodil tento unikátny a originálny názov. Všetci sa svorne zhodli na tom, že domov je to, čo Slovákom žijúcim v zahraničí najviac chýba – rodina, priatelia, tradície, zvyky a pestrofarebný folklór. SFS Ako Doma začal s prácou v marci v roku 2018 a momentálne je jediným slovenským folklórnym súborom v Belgicku.Vedúcimi súboru sú JUDr. Tatiana Mražíková, bývala dlhoročná sólistka a asistentka choreografa FS Železiar z Košíc, Mgr. Veronika Korčeková, bývalá tanečnica a tanečná pedagogička FS Hont z Krupiny, a FS Devín z Bratislavy. Prvé vystúpenie SFS Ako Doma úspešne absolvoval v septembri 2018 v Brusseli, na plese pri príležitosti 100. výročia založenia Československej republiky. Druhé vystúpenie SFS Ako Doma sa konalo v rámci Vianočného večierka v organizácii Slovákov pracujúcich v inštitúciách Európskej únie. Súbor predviedol rusínske tance a Kolomyjku a poukázal tým na ambíciu reprezentovať slovenský folklór v zahraničí na špičkovej úrovni. Súbor dnes pozostáva z asi 40 aktívnych členov, ktorí sa stretávajú raz do týždňa v Brusseli. Na tieto účely si prenajímajú sieň a postupne si zabezpečujú aj slovenské kroje. Súbor Ako Doma zaznamenal úspech aj počas výstupenia ku Dňu Európy 9. mája 2019, keď v Európskej rade predstavil slovenský folklór pred sedemtisíc návštevníkmi.
Druhá akcia, ktorá si na mňa v Brusseli počkala, bol Slovenský Mikuláš v Brusseli. Usporiadali ho vedúce detského folklórneho súboru Rodinka Linda Kukučková, rodáčka z rumunského Nadlaku, a Lucia Lorková-Štroncerová v Maison des Enfants, kde sa od marca 2018 s deťmi stretávali na pravidelnom folklórnom krúžku. Na slovenského Mikuláša boli detičky náležite pripravené a on ich za to odmenil sladkými dobrotami. Rodinka, folklór pre deti v Brusseli, je krúžok, ktorý navštevuje zo dvadsať detí. Založený bol s cieľom hravou formou šíriť a rozvíjať slovenské ľudové tance, piesne, riekanky, vinšovačky, vyčítanky, artikulačno-rytmické cvičenia, detské hry… Detičky vo veku 2,5 až 6 a od 6 do 10 rokov si tak osvojujú základy slovenskej ľudovej kultúry a v tom sú nápomocní aj manželia oboch učiteliek, ktorí zabezpečujú hudobný sprievod či video dokumentáciu. Do krúžku chodí pravidelne 15 detí a sú stretnutia, keď sa to číslo vyšplhá na 25.
Tretiu kultúrnu akciu počas tohto aktívneho víkendu usporiadala Slovenská katolícka misia v Brusseli. Tam nás privítal dp. Ivan Ružička na podujatí Slovenské Vianoce v Brusseli. Stretol sa tu veľký počet Slovákov, ktorí si mali možnosť pochutnať na vynikajúcich slovenských jedlách. Pripravovali ich Slovenky aktívne pri Slovenskej katolíckej misii. SKM v Brusseli vznikla po vstupe SR do EÚ, keď sa prudko zvýšil počet Slovákov a Čechov pracujúcich hlavne v EÚ štruktúrach. Na ich podnet vyslala Slovenská konferencia biskupov dp. Ľubomíra Fabčina, aby v Brusseli založil katolícku misiu, ktorá bola oficiálne zriadená v roku 2005. Súčasným správcom misie je dp. Ivan Ružička. Bohoslužby sa konajú v kostole Sacré-Coeur (Najsvätejšieho Srdca Ježišovho) na Rue le Corrège 19, ktorý sa nachádza v blízkosti EÚ inštitúcií. Slovenské Vianoce boli o to slávnostnejšie, keď svojim rodákom do Brusselu prišli zatancovať folkloristi z Írska, z folklórneho súboru Ostroha z Dublinu.
Pobyt v Brusseli bol vďaka týmto trom podujatiam a vďaka mnohým ľuďom, s ktorými som sa mala možnosť zoznámiť, skutočne ako doma, lebo domov je tam, kde ľudia hovoria rovnakou rečou a kde ich spájajú rôzne neskutočne silné putá. Pri odchode som si popriala vidieť SFS Ako Doma na pamätnom Dni zahraničných Slovákov v Bratislave, detičky z Rodinky, ako účastníčky súťaže Prečo mám rád slovenčinu, prečo mám rád Slovensko, alebo na letných táboroch v Tatrách a šikovných hostiteľov zo Slovenských Vianoc pri SKM na podujatí Krajanský dvor v Detve. Myslím si, že úprimné priania majú šancu na splnenie. Zatiaľ našim Slovákom v Brusseli patrí veľká vďaka za ochotu zachovávať našu slovenskú identitu.