S pomocnou rukou totiž prišiel Spolok Slovákov v Poľsku, ktorý si pri príležitosti 305. výročia narodenia jedného z významných učencov, kazateľov a spisovateľov 18. storočia pátra Štefana Sefarína Bosáka uctil jeho pamiatku odhalením pamätnej tabule na Slovenskom dome v jeho rodnej obci Podvlk.
Úvodné slovo patrilo generálnemu tajomníkovi SSP Ľudomírovi Molitorisovi, ktorý privítal všetkých vzácnych hostí – generálneho konzula Slovenskej republiky v Krakove Ivana Škorupu s manželkou Jozefínou, predstaveného rehole minoritov na Slovensku pátra Tomáša Lesňáka, podpredsedu Matice slovenskej Mareka Nemca, riaditeľku Krajanského múzea Matice slovenskej Zuzanu Pavelcovú, spevácky zbor Sursum Corda z Rosiny pri Žiline pod vedením Tomáša Vrškového, podpredsedov Spolku Slovákov v Poľsku Jána Bašistyho a Dominika Surmu, predsedníčku Obvodného výboru SSP na Orave Genovévu Prilinskú, príbuzných pátra Serafína – Eugena Bosáka s manželkou Genovévou, ako aj ďalších krajanov a hostí zo Slovenska.
Následne sa slova ujal páter Tomáš Lesňák, ktorý prehovoril v mene rehole minoritov, kde patril aj otec Serafín. Podotkol, že je veľmi rád, že sa môže zúčastniť tohto podujatia a zároveň dúfa, že sa táto významná osobnosť, ktorá po náboženských vojnách priniesla do viacerých duchovne zanedbaných oblastí svetlo a dobro, opätovne vráti na stránky učebníc. – Otec Serafín môže byť vzorom pre mnohých ďalších, ktorí by chceli pracovať pre dobro národa, pre dobro krajiny. Prajem vám, aby ste sa mohli opierať o túto významnú osobu. Aby ste aj ako Slováci vedeli posilňovať svoju identitu, aby ste hľadeli s odvahou do budúcnosti, aby ste vedeli svoje deti viesť k svetlému životu, aby vedeli budovať vzájomné vzťahy a posilňovať svoje rodiny. Teda k tomu, čomu dal aj otec Serafín svoj život.
Krátko sa prihovoril tiež gen. konzul Ivan Škorupa: – Veľmi si vážim, že sa ako Slováci stále snažíte udržiavať tradície, ale aj pripomínať a objavovať zaujímavosti a osobnosti z histórie. Teším sa, že sa budem môcť zoznámiť s osobnosťou pátra Serafína v knižke, ktorú vydal Spolok Slovákov v Poľsku. Na záver poďakoval spolku, že obohatil Slovenský dom v Podvlku o tabuľu, ktorá bude pripomínať túto významnú osobnosť.
Po týchto slovách sa gen. tajomník SSP Ľ. Molitoris, páter Tomáš a podvlčiansky rodák Eugen Bosák chopili peknej oravskej zásterky, aby jej strhnutím odhalili spomínanú pamätnú tabuľu. – Budeme radi, keď sa odkaz otca Serafína stane kultúrnym majetkom nielen Slovákov, ale všetkých ľudí, ktorí bývajú na hornej Orave, – podotkol pri tejto príležitosti Ľ. Molitoris.
Vnútri Slovenského domu na všetkých prítomných čakalo chutné pohostenie, ktoré pripravila vedúca Božena Bryjová a taktiež publikácie o pátrovi Serafínovi v slovenskom i poľskom jazyku, ktoré stručne predstavila historička Milica Majeriková-Molitoris. – Páter Serafín Bosák sa snažil nielen urobiť ľudí lepšími, ale urobiť aj ich život lepším. Učil ich nielen duchovným veciam, ale aj mnohým praktickým zručnostiam. To všetko v jazyku, ktorému rozumeli. Viacero jeho kníh je v slovenčine, a to ešte pred jej prvou oficiálnou kodifikáciou, takže tiež z tohto hľadiska je jeho dielo naším národným bohatstvom, – uviedla vo svojom príhovore. Do života bola publikácia uvedená typickou oravskou plodinou pšenicou, – aby nielen vedomosti o pátrovi Serafínovi, ale aj jeho myšlienky opätovne vyklíčili a našli svoju odozvu.
Celé podujatie sprevádzal spevácky zbor Sursum Corda z Rosiny pri Žiline pod dirigentskou taktovkou Tomáša Vrškového. Slovenské i latinské duchovné piesne, ktoré zaspievali počas odhaľovania pamätnej tabule, ako aj pri uvedení publikácie do života, navodili podmanivú duchovnú atmosféru, ktorá dodala celému podujatiu dôstojný ráz.
Milica Majeriková-Molitoris
Foto: Milica Majeriková-Molitoris, Peter Luha