Včera 20. decembra 2017 v Báčskom Petrovci z dielne Slovenského kultúrneho klubu vyšiel druhý ročník Slovenského svetového kalendára. Ročenka na 324. stranách prináša informácie o Slovákoch žijúcich v 22. krajinách sveta. A nie iba to. Ponúka aj príspevky o krajanských inštitúciách a podujatiach na Slovensku, či originálne a podnetné názory slovenských osobností o prvom ročníku tohto periodika, fotografie slovenských kostolov z rôznych kútov sveta a iné zaujímavosti. Vhodný darček pod stromček pre všetkých zahraničných Slovákov, z ktorého sa na titulnej strane na vás pozerá dievčatko menom Zora Suleiman z Nového Zelandu zvečnené fotografom Martinom Holíkom.
Na vzniku najnovšieho ročníka Kalendára sa podieľal veľký počet redakčných spolupracovníkov: FABIANA DATKO, EDUARDO E. KABAT – Argentína, JÁN KULÍK, ELENA LOMENOVÁ, ANDREJ BUČKO – Austrália, KATARÍNA PUCOVSKÁ – Bosna a Hercegovina, PETER LIPTÁK, VLASTIMIL FABIŠIK – Česko, MICHAL SPEVÁK – Čierna Hora, VIERA D’AGOSTINI, ZUZANA COLINET-FODOROVÁ – Francúzsko, SANDRA KRÁĽOVÁ-VUKŠIĆOVÁ, VLATKO MIKSÁD – Chorvátsko, STANISLAV GONSENICA – Írsko, JÁN KUKUČKA – Kambodža, JOZEF STAROSTA – Kanada, HAJNALKA KRAJCSOVICSOVÁ, IMRICH FUHL – Maďarsko, MILICA MAJERIKOVÁ-MOLITORIS, DOROTA MOŠ, MÁRIA BRAWIAK – Poľsko, PAVEL HLÁSNIK – Rumunsko, SAMUEL BOLDOCKÝ (1943 – 2015) – Srbsko, MONIKA ŠVAJLENOVÁ, MONIKA MAREKOVÁ – Švajčiarsko, MILICA MAJERIKOVÁ-MOLITORIS – Švédsko, LUCIA KUBICOVÁ, MAJA STRAKOVÁ – Taliansko, IVAN LATKO – Ukrajina, LENA LAMB – USA, JULIANA SERSENOVÁ, INGRID KELSALL-MARENČÁKOVÁ, SYLVIA FIFIKOVÁ-FOSTER – Veľká Británia. Zo Slovenska to boli: MILINA SKLABINSKÁ, ĽUDO POMICHAL, GUSTÁV MURÍN, MARTA DOBROTKOVÁ, MIROSLAV KMEŤ, ZUZANA DRUGOVÁ, JARMILA GERBOCOVÁ, IGOR VÁLEK, ZUZANA PAVELCOVÁ, GABRIELA HAMRANOVÁ, PAVOL PARENIČKA. Projekt finančne podporil Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí a Republika Srbsko, Autonómna pokrajina Vojvodina, Pokrajinský sekretariát pre vzdelávanie, predpisy, správu a národnostné menšiny.
Šéfredaktor Vladimír Valentík a jeho zástupkyňa Katarína Mosnáková-Bagľašová sa v druhom čísle Kalendára čitateľom prihovárajú takto:
Slovenský svetový kalendár uzrel svetlo sveta 25. októbra 2016 na Medzinárodnom knižnom veľtrhu v Belehrade a premiéry sa dožil pred krajanmi z celého sveta na Stálej konferencii Slovenská republika a Slováci žijúci v zahraničí v Bratislave 28. októbra 2016.
Na novú periodickú publikáciu boli početné kladné ohlasy a dostala sa v krátkom čase do všetkých kútov sveta, kde žijú Slováci. Listy a reagovania prichádzali z celého sveta. Keď týždenník Jednota v USA 7. decembra 2016 oboznámil svojich čitateľov, že začal vychádzať celosvetový slovenský kalendár, dočítali sa o tom napríklad aj v Buenos Aires, z čoho sa vyvinula ďalšia vzorná spolupráca v prospech nášho predsavzatia. Podobne bolo aj inde.
Slovenský svetový kalendár bol dobre prijatý aj na Slovensku, kde sme uskutočnili niekoľko verejných prezentácií, najmä na Detve a v Bratislave. V polovici roka, presnejšie 5. júla 2017 pri príležitosti Pamätného dňa Slovákov v zahraničí sme spustili webovú stránku www.slovenskykalendar.com, vďaka ktorej sme našim krajanom vo svete bližšie a ktorá nám umožní komunikovať v priebehu celého roka. Zoskupené mienky a názory popredných slovenských spisovateľov, vysokoškolských učiteľov a vedeckých pracovníkov sme uverejnili úvodom do druhého ročníka nášho svetového kalendára.
Po prvom kroku nasleduje ďalší. Úloha kalendára, ktorú si nastolil, je náročná, ale šľachetná. Šíriť povedomie o spolupatričnosti medzi krajanmi v celom svete a približovať ich život a skúsenosti vzájomne je veľká výzva, ktorá si vyžaduje predovšetkým zanietenie. S chuťou sme pristúpili k príprave druhého ročníka, v ktorom sa nám podarilo rozšíriť počet spolupracovníkov tak zo sveta, ako aj zo Slovenska. Prvýkrát hovoríme o Slovákoch v Taliansku, Írsku, Bosne a Hercegovine, tiež prinášame správy a dojmy o tom, ako žijú naši krajania ojedinele v ďalekých krajinách Ázie, akými sú Kambodža, Čína a India. Žánrový a tematický vejár príspevkov v druhom ročníku kalendára sa rozšíril a je pestrejší. Okrem krajanského organizovania sa vo svete pozreli sme sa aj na osudy jednotlivcov. Dozvieme sa niečo o minulosti krajanských komunít v jednotlivých krajinách, ale aj o ich súčasných aktivitách.
Dúfame, že druhý ročník nášho Slovenského svetového kalendára splní svoj cieľ a poslanie a zachová kontinuitu v začatom.