Aktivity v slovenskej víkendovej škole, škôlke a súbore Margarétka Paríž (september – október 2022)

Zuzana Colinet Fodorová

Piatacký projekt českej organizácie Post Bellum: Príbehy našich susedov

Každoročne sa margarétky zúčastnia veľkého niekoľkomesačného projektu. Po minulé roky to boli literárne súťaže Čítame s Osmijankom a Čitateľský oriešok, ktoré organizovalo Slovensko.

Tento školský rok si nás pod krídla zobrala česká organizácia POST BELLUM a dejepisný projekt má názov Príbehy našich susedov. Naši piataci v ňom zdokumentujú „smutné československé dejiny“, totalitný režim. Pomocou vhodnej metodiky českého Post Bella pre zahraničné české/slovenské školy sa žiaci oboznámia nielen s historickým kontextom tejto časti našej histórie, ale aj s technikami, ako si pripraviť a viesť rozhovor s pamätníkom v slovenčine, ako filmovať a nahrávať rozhovor, ako nájsť v rozhovore príbeh, spracovať ho do finálneho výstupu a v neposlednom rade sa naučia pracovať v tíme. Na hodinách sa pripravujeme pomocou rôznych didaktických metód. Najobľúbenejšia a najzábavnejšia je pre deti tvorivá dramatika – metóda Žiak v roli. Deti ňou boli schopné znázorniť pojmy spartakiáda, dlhé rady v obchodoch, Tuzex a veksláci atď. Nemenej dôležité sú aj metódy na stmelenie tímu Za jeden povraz. Žiaci pracujú aj s časovými osami, videami s pamätníkmi, výukovým videom: Príbeh Ľuboša Jednorožca, knižnou publikáciou: Zeď od Petra Sísa, oboznamujú sa s technikou vedenia rozhovoru, kladenia otázok a filmovania. Predstavili sme si aj knižku našej pamätníčky Evy Schwebel Nevráť sa.

Konečné nahrávky nám zostrihajú profesionálni technici z Post Bella a nahrávka bude zaradená do ich databázy. Za pamätníčku sme si zvolili pani Schwebel, autorku knihy Nevráť sa, ktorá žije v Paríži od svojej emigrácie v 1968. Projekt nám vyvrcholí v priebehu roku 2023. Projekt nás obohacuje nielen o fakty a o nové vedomosti československých dejín, o metódu kritického myslenia, ale aj o zručnosti práce s českým jazykom, v ktorom sú niektoré naše projektové materiály. Úroveň slovenčiny našich piatakov je na stupni materinského jazyka, čo im otvára brány aj do sveta češtiny. Žiaci sú schopní aj v tomto jazyku prijímať informácie a spracovať ich.

https://www.facebook.com/slovenskaskolapariz/videos/1244714976104679

Účastníci dejepisného projektu Príbehy našich susedov

Jesenná školička folklóru s pedagógom zo Slovenska: 3. ročník

Už po tretíkrát sa v Margarétke konala folklórna tanečná dielňa s pedagógom zo Slovenska. Tentoraz k nám zavítala pani Renátka Daliková z detského folklórneho súboru Matičiarik z Banskej Bystrice, z najmladšej zložky. Súbor Matičiarik patrí k úspešným detským súborom na Slovensku a pravidelne obsadzuje výherné priečky vo folklórnych súťažiach na Slovensku a v zahraničí.

Margarétky sa počas tanečnej dielne oboznámili s fenoménom vysťahovalectva Slovákov do Ameriky na začiatku 20. storočia, formou „písania“ listu otcovi do Ameriky. Tancom znázorňovali, čo sa doma na dedine za jeho neprítomnosti udialo. „Písali“ o Radvanskom jarmoku vo forme dievčenského tanca „Šesť mieškov orieškov vyšívala som, išla som na jarmok, popredala som.“

„V liste opisovali verbovanie chlapcov za vojakov v chlapčenskom tanci Keď som na koníčka siadau„ ďalej „písali“, že za dedinou videli vlka v spoločnom tanci/hre „A tam hore na hore na zelenom javore, tam im vĺčko nazerá“.

Ďakujeme Renke Dalikovej za obohacujúcu tanečnú dielňu, vďaka ktorej sme sa opäť dozvedeli niečo nové zo slovenského folklóru a histórie. Potešili sme sa aj krásnym darčekom – vyšívaným srdiečkam a vyrezávaným píšťalkám. Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí #ÚradpreSlovákovžijúcichvzahraničí ďakujeme za poskytnutú dotáciu na folklórny workshop.

Reakcia jednej maminky na tanečnú dielňu: „Už sa teším na záznam zo včerajšieho nácviku, pre deti to bol úžasný zážitok, Lea doteraz spomína tanec na vlka, Teo opisuje, že to písali deti v listoch do Ameriky, v každom prípade to bol veľmi pútavý nácvik. Ďakujeme, že spestruješ školičku takýmito zaujímavými hosťami. Veľká poklona pani Dalikovej, ako pracuje s deťmi, ako ich zaujme.“

https://www.facebook.com/slovenskaskolapariz/videos/776182863462929

Jesenná školička folklóru s pani Renatou Dalikovou

Slovenský folklór na českom Sokole

Koncom septembra cestovali margarétky na parížsky vidiek, kde sa konalo 130. výročie Sokola Paríž. Kultúrny program týchto Svätováclavských dní tvorila Cimbalová muzika Valašský vojvoda a DFS Margarétka-Paríž. Vystúpenie prebiehalo v nádhernej záhrade areálu Sokola s množstvom divákov. Návštevníci si mohli pochutiť na typických českých jedlách: „knedlo, vepřo, zélo“, múčnikoch a nápojoch. Atmosféru dotvárala moravská cimbalová muzika, škola ľudového tanca mazúrky a spev moravských piesní, melódiami a slovami podobných našim slovenským. Pre deti bolo k dispozícii ihrisko a hojdačky na hranie. Našich desať tanečníkov prišli podporiť aj ostatní žiaci z Margarétky a všetci sme strávili príjemné slnečné rodinné popoludnie.

https://www.facebook.com/slovenskaskolapariz/videos/1168224934119597

Z vystúpenia areálu Sokola

Z vystúpenia areálu Sokola