Aktivity Pražskej kaviarne

Andrej Probst

predseda neziskovej organizácie v Prahe Pražská kaviareň z. s.

probstandrej@gmail.com

Popíšem vám príbeh, ako vznikol a ďalej sa rozvíja Krajanský portál www.krajan.sk. Na tomto príbehu ukážem, ako Pražská kaviareň pristupuje ku krajanstvu nielen v Českej republike, kde naša nezisková organizácia sídli, ale i na celom svete. Príbeh obsahuje niekoľko výziev, ako môže aj milý čitateľ/ka prispieť k budovaniu uceleného obrázku o slovenskom krajanstve k prospechu všetkých krajanov a k prospechu aj samotnému Slovensku.

 

Zoznámenie sa s Úradom pre Slovákov žijúcich v zahraničí

Všetko to začalo v lete v covidovom roku 2020, keď do Prahy prišla delegácia Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ďalej len Úrad) predstaviť nového predsedu a zároveň sa zoznámiť s krajanskými spolkami pôsobiacimi v Prahe. Zhodou okolností sme na stretnutie boli prizvaní aj my z Pražskej kaviarne: Samuel Zubo – vtedajší predseda Pražskej kaviarne a ja.

V Dome národnostných menšín (Česká republika zriadila v Prahe jeden veľký dom v centre mesta, kde poskytla priestory pre všetky štátom uznané menšiny, aby mohli vykonávať svoje menšinové aktivity) sme sa prvýkrát dozvedeli, že niečo ako Úrad, ktorý sa venuje krajanom, existuje a že jednou z činností, ktorú vykonáva, je každoročné prideľovanie dotácií na krajanské aktivity po celom svete. A nielen to. Zároveň sme mali možnosť vypočuť si problémy a výzvy, ktorým krajania v Prahe čelia a ktoré sa aktuálne snažíme riešiť.

Môj prvý dotačný krajanský projekt dopadol (ne)úspešne

Úrad každý rok na jeseň spúšťa dotačnú výzvu na finančnú podporu krajanských projektov, podujatí a aktivít. V roku 2020 som sa zapojil do výzvy aj ja s neziskovou organizáciou Matika.in z. s., v rámci ktorej tvorím precvičovacie weby pre žiakov na základných a stredných školách z rôznych vyučovacích predmetov, kde sa snažím aplikovať Hejného princípy výuky matematiky v digitálnom priestore a to aj na iných predmetoch ako matematika. Konkrétne som žiadal podporu na tvorbu nových úloh pre web www.gramar.in/sk/, ktorý sa venuje slovenskej (ale aj českej) gramatike a čítaniu s porozumením.

Dotačnú žiadosť sa mi však nepodarilo dokončiť. Pre registráciu novej právnickej osoby je potrebné dodať niekoľko overených potvrdení a tie som včas nestihol zabezpečiť. V Českej republike vstúpili v platnosť rôzne covidové opatrenia, boli obmedzené otváracie doby úradov, nemal som kde overiť podklady k žiadosti.

To však vôbec nevadilo. Žiadosti o dotácie sa podávali a stále podávajú cez elektronický formulár na webovej stránke Úradu. A mňa, vyštudovaného matfyzáka, hneď napadlo, že Úrad musí mať všetky projekty uložené v elektronickej a štruktúrovanej podobe. Moja zvedavosť tým hneď vzrástla. Úrad eviduje detailné informácie o dianí v krajanskom svete, a to historicky aj niekoľko rokov dozadu. Bolo by skvelé, keby tieto informácie mala k dispozícii aj verejnosť, predovšetkým krajania. Rýchlo som zistil, že Úrad zverejňuje len názvy projektov, ich žiadateľov a výšku pridelenej dotácie. A to je veľmi málo, aby človek zistil, čo sa v krajanskom svete deje.

Moja prvá infožiadosť a vznik Krajanského portálu

Ak chce ktokoľvek získať nejakú informáciu od štátnych alebo verejných úradov, tak môže napísať a poslať infožiadosť (požiadavka na zverejnenie alebo sprístupnenie verejných informácií) poštou, ale aj elektronicky e-mailom. Platí to na Slovensku, v Českej republike a verím, že aj v ďalších krajinách. Stačí stručný popis, kto žiada, koho žiada, o čo žiada a ako chce výsledné informácie dostať.

Požiadal som Úrad o podrobnejšie informácie k dotačným žiadostiam postupne za roky 2016 až 2022. Počas tohto obdobia sa využíval elektronický systém na zadávanie žiadostí, za toto obdobie sú všetky dotačné žiadosti uložené v elektronickej podobe.

Zo zozbieraných informácií som postavil prvú verziu webu. Nebol to ešte krajanský portál, bolo to štatistické spracovanie dotácií (v korporátnom svete by sme to mohli označiť za dashboard), kde je možné nájsť odpovede na otázky ako napríklad:

  • Ktoré krajiny žiadajú najviac dotácií? Koľko dotácií ide do ktorých krajín? (Pre zaujímavosť, dotácie sú smerované hlavne na Dolnú zem.)
  • Ktoré krajanské spolky žiadajú o najviac dotácií? Ktoré spolky získavajú najviac prostriedkov?
  • Do ktorých oblastí (kultúra, vzdelávanie, informácie, médiá, ostatné) sú smerované financie?
  • Aké položky (cestovné náklady, ubytovanie, nákup súčastí krojov, nákup učebných pomôcok, ocenenia…) Úrad najčastejšie prepláca?
  • Atď.

Vzniká Krajanský kalendár

Od štatistického prehľadu dotácií nebolo ďaleko ku vzniku samotného Krajanského portálu, kde nájdete krajanské spolky, ich aktivity, činnosti (projekty žiadajúce dotácie) a dotácie, o ktoré žiadali. V roku 2021 som spustil Krajanský portál pod doménou Krajan.

https://www.krajan.sk/

Chcel som krátky, výstižný a ideálne spisovný názov a mal som šťastie, že doména s názvom Krajan bola voľná.

Výzva pre čitateľa: Doplnenie krajanov 

Portál umožňuje užívateľom upravovať profily krajanských organizácií, pridávať nové krajanské projekty, dopĺňať chýbajúce organizácie. Ak na portáli nájdete neaktuálne informácie, alebo chcete vložiť nové informácie, môžete tak urobiť sami priamo na webe pomocou formulárov alebo môžete kontaktovať mňa a ja informácie zaktualizujem priamo na webe. Cieľom je udržiavať aktuálny stav krajanského sveta. Môže sa stať, že niektoré krajanské spolky ukončia svoju činnosť. Na portáli ich ponechávam, ale označím ich, ako už neaktívne.

Budovanie Krajanského kalendára

Každá žiadosť o dotáciu obsahuje aj časové rozmedzie, odkedy dokedy sa plánuje krajanský projekt realizovať. Hneď ako máte činnosti a pri nich uvedený čas, tak vás zrejme hneď napadne, že by sa tie údaje dali vložiť do kalendára. V tomto prípade do Krajanského kalendára. V Krajanskom kalendári vidíte po mesiacoch, čo všetko sa deje v krajanskom svete. Udalosti môžete filtrovať podľa krajín, podľa oblastí a, samozrejme, podľa času. Presvedčiť sa o tom môžete sami:

https://www.krajan.sk/kalendar.php

Tu musím spomenúť, že tvorba Krajanského kalendára nie je až taká priamočiara a bez manuálnych zásahov a úprav dátumov zo žiadostí nie je možné mať kvalitný kalendár. Mnohé dátumy ručne prepisujem podľa skutočnosti. Samotný realizačný projekt trvá, samozrejme, dlhšie, ako výsledné podujatie. Preto sa snažím dohľadávať dátumy podujatí a prepisovať tak ich termíny na portáli.

Sledujem krajanské sociálne siete, ktoré často pripomínajú výročia osobností alebo udalostí, zrejme je o ne záujem medzi krajanmi, a tak som sa rozhodol rozšíriť Krajanský kalendár aj o výročia slovenských osobností a významné dni pre Slovensko.

Do kalendára pridávam významné slovenské osobnosti

Viem si predstaviť veľmi živú diskusiu o tom, ktorá osobnosť má byť alebo nemá byť v Krajanskom kalendári. Nejak som sa musel rozhodnúť a zvolil som zatiaľ tieto kritériá výberu osobností do kalendára:

Musí ísť už o nežijúcu osobnosť

  1. Osobnosť musí mať silnú väzbu na Slovensko
  2. Osobnosť vykonala niečo v prospech spoločnosti
  3. Osobnosť preukázala morálne kvality

Zoznam významných slovenských osobností nájdete tu:

https://www.krajan.sk/osobnosti.php

Určite sa aj medzi čitateľmi nájdu väčší odborníci na slovenské osobnosti ako ja. Nechám si poradiť a vysvetliť, ako zoznam upraviť. A preto je tu druhá výzva.

Výzva pre čitateľa: Doplnenie osobností

Pomôžte mi, prosím, identifikovať osobnosti aj z krajanského života v krajine, kde pôsobíte, podľa vyššie uvedených pravidiel, ktoré by sme spolu pridali do Krajanského kalendára. Napíšte mi, o koho ide, v ktorej krajine pôsobil, kedy a kde sa narodil, kedy a kde umrel, a stručne zdôvodnite, prečo práve táto osobnosť by v Krajanskom kalendári mala byť.

Krajanský kalendár vám potom každý deň pripomenie výročie narodenia alebo úmrtia nejakej významnej slovenskej osobnosti.

Kalendár som rozšíril o významné dni pre Slovensko

S významnými dňami, ktoré by sme si mohli pripomínať v Krajanskom kalendári, je to o trochu jednoduchšie. Ale aj tu potrebujem nejaké pravidlá, ako vyberať vhodné dni. Zatiaľ sú to tieto:

  1. V danom dni sa stalo niečo unikátne a výrazne pozitívne pre Slovensko,
  2. alebo sa na Slovensku stalo niečo negatívne, ale je dobré si to pripomínať, aby sme sa vedeli z toho poučiť a vedeli v budúcnosti tomu predchádzať.

Zoznam významných dní, ktoré som zatiaľ identifikoval, nájdete tu:

https://www.krajan.sk/vyznamne-dni.php 

Verím, že mi pomôžete zoznam rozšíriť o ďalšie dni.

Výzva pre čitateľa: Doplnenie významných dní

Aj tu, prosím, pomôžte identifikovať významné dni v krajine, v ktorej pôsobíte, ktoré by bolo vhodné pripomínať si v Krajanskom kalendári. Napíšte mi, ktorý deň by to mal byť a prečo práve tento deň.

Krajanský kalendár vám potom každý deň pripomenie tento významný deň a koľké výročie si aktuálne pripomíname.

Jedna veľmi dôležitá vec na portáli stále chýbala. Už nechýba.

Od Úradu som cez infožiadosť dostal veľmi cenné informácie o krajanských aktivitách, ale jedna základná vec chýbala. A tou je samotný popis projektu. Len z názvu projektu je veľmi ťažké pochopiť, čo sa vlastne pre krajanov bude robiť. Ani názov projektu mi nepomohol nájsť bližšie informácie k projektu. Úrad túto informáciu odmietal poskytnúť z dôvodu, že potrebuje chrániť duševné vlastníctvo autorov žiadostí o dotácie.

Na jar v roku 2022 prišla do Prahy ďalšia delegácia z Úradu stretnúť sa s krajanmi, s ktorou sme sa stretli po divadelnom predstavení, ktoré organizovalo Bona Fide. Po predstavení bol priestor presnejšie vysvetliť a zdôvodniť delegácii, čo presne potrebujem do Krajanského portálu. To, že mi stačí len stručný popis projektu, čo krajan plánuje realizovať, nepotrebujem vedieť, ako to bude realizovať, nepotrebujem poznať detailný rozpočet projektu. Anotácia projektu je dostatočná.

Osobné stretnutie pomohlo presnejšie vysvetliť, čo potrebujeme, a rozptýliť obavy, že nedôjde k porušeniu duševného vlastníctva žiadateľov. Naopak, žiadateľom to pomôže viac zviditeľniť ich projekty medzi krajanmi.

Pár dní na to som získal aj popisy žiadostí o dotácie a Krajanský portál sa tak stal plne funkčným. Ešte by to chcelo kontaktné údaje na žiadateľov, ale tam chápem, že to sú osobné údaje, ktoré nemôže Úrad zdieľať bez súhlasu žiadateľa. Kontaktné údaje sa preto snažím dopĺňať ručne z verejne dostupných zdrojov.

Tu je zopár príkladov, ako je možné už teraz Krajanský portál využívať:

Z akéhokoľvek dôvodu pricestujem do cudzej krajiny a mám hneď k dispozícii zoznam krajanských organizácií, ktoré pôsobia na mieste, kam som pricestoval.

  • Organizujem nejakú krajanskú aktivitu, môžem sa inšpirovať od ostatných, ako podobnú aktivitu organizovali oni.
  • Dozvedel som sa o existencii jednej krajanskej aktivite, bežne na internete neviem získať bližšie informácie, kde by som o nej mohol získať viac informácií?
  • Ktokoľvek môže skontrolovať dotovaný projekt, či realita odpovedá popisu v žiadosti.
  • Atď.

A to je všetko? Ešte nie…

Krajanský portál budem neustále rozširovať, doplňovať a aktualizovať. A určite v tom nebudem sám. Už dnes mi pomáha niekoľko krajanov hoci len tým, že mi dávajú vedieť, čo organizujú pre krajanov. Za čo im aj touto cestou ďakujem. Len spoločne dokážeme udržiavať portál v použiteľnom stave.

Ešte aspoň stručne v bodoch, čo na portáli nájdete:

  • Pridelené dotácie spolkom od krajín, ktoré uznávajú slovenskú menšinu
  • V rámci Pražskej kaviarne sa snažíme zachytávať krajanské problémy a hľadať riešenia
  • Zoznam ocenení, ktoré udeľujú krajania alebo Slovensko krajanom vo svete
  • Zoznam krajanských súťaží
  • Zoznam najznámejších slovenských filmov

Krajanský newsletter, aby vám nič dôležité neušlo

Na záver už len spomeniem, že sme zaviedli rozosielanie Krajanského newslettra formou e-mailu na kontakty, ktoré sme zozbierali z verejných zdrojov. Posielame ho nepravidelne, v závislosti od toho, koľko relevantných informácií sa nazbiera pre rozumne veľkú časť krajanov. Snažíme sa v ňom byť maximálne struční. Ak máte záujem dostávať informácie z krajanského sveta, napíšte mi na probstandrej@gmail.com.

Príbeh Krajanského portálu zostáva otvorený a na jeho pokračovaní sa môžete podieľať aj vy. Nech je to naše spoločné dielo.