Slovenské bábkové divadlo Isabella na výstave v Turíne

11.máj – 16. jún 2019

Palazzo Barolo, Turín

Združenie priateľov Slovenska MY@VY prispieva k šíreniu integrácie a udržiavaniu slovenského jazyka a kultúry v rámci komunity Slovákov žijúcich nielen na území Talianska, ale aj v iných svetových krajinách. V tomto rámci si naše združenie predsavzalo všeobecne prístupnou formou oprášiť staré tradície a zveľaďovať kultúrne a duchovné dedičstvo slovenského národa na platforme figuratívneho divadla a prezentovať ich širokej verejnosti v prostredí slovenského zahraničia, ako i na Slovensku. Na vlne úspechu, ktorým bolo v roku 2016 zapísanie českého a slovenského bábkarstva ako tradičného interpretačného umenia do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO, sme založili v Turíne Slovenské bábkové divadlo Isabella.

Prezentačný plagát

História bábkového divadla na Slovensku siaha do 18. storočia. Vtedy začali prichádzať prví kočovní bábkari. Vďaka tradícii bolo po 2. svetovej vojne na čom stavať. Napríklad na Slovensku to boli rody Sajkovcov, Anderlovcov, Stražanovcov, Dubských, ktorí hrali bábkové divadlo po celý rok. V lete vonku, v maringotkách, v zime v krčmách, v ich zadných miestnostiach.

Podľa predsedu Slovenského centra Medzinárodnej bábkarskej únie (UNIMA) Ivana Gontka propagácia bábkového divadla je dôležitá, pretože na rozdiel od Slovenska v krajinách Latinskej Ameriky, východnej Ázie, Indie a Afriky je bábkové divadlo súčasťou živého umenia. V Česko-Slovensku bolo za posledných 50 rokov vytesnené, akoby žáner určený len deťom. Do dnešného dňa sa tak naň nahliada.

Súčasné bábkové divadlo sa rozvinulo do najrozmaniteľnejších foriem a už to nie sú len klasické maňušky a marionety, ale skutočné pódiové prepojenie bábkoherca s bábkami a hudobnými nástrojmi a interakcia s publikom.

Divadlo sme budovali od začiatku celkom vlastnými rukami. Absolvovali sme súkromnú stáž v kreatívnych dielňach Bratislavského bábkového divadla, kde sme sa priučili umeniu konštrukcie a obliekania bábok. Divadelný ústav v Bratislave nám poskytol konzultácie ohľadom scénarov a textov. V prvom štádiu našej práce sú všetky predstavenia inšpirované pôvodnou slovenskou literárnou tvorbou, a to hlavne podľa nestora slovenských rozprávok Pavla Dobšinského.

Spolupracujeme a podporujeme aj tvorivú činnosť mladých autorov na Slovensku.

Členky MY@VY na vernisáži

Už druhý rok pracujeme v medzinárodnom detskom zariadení CASA UGI v Turíne. Je to zariadenie pričlenené do Detskej nemocnice „Regina Margherita“, ktoré prevádzkuje UGI – Únia rodičov v boji proti detskej rakovine. V zariadení sú umiestnené deti z celého sveta, ktoré sú na dlhodobom onkologickom liečení v Turíne. Zariadenie vzniklo práve preto, aby tieto deti nemuseli dlhodobo žiť v nemocnici, kde chodia len na terapie. Momentálne pracovným jazykom je taliančina, eventuálne angličtina, francúzština, ruština. Deťom však približujeme Slovensko a počas každého stretnutia ich naučíme slovenské slová, krátke porekadlá, zahráme im slovenské detské pesničky. Priebežne chystáme predstavenie v slovenčine čisto len pre slovenskú komunitu. Okrem CASA UGI konali sme akcie v rámci terapeutických komunít pre fyzicky a psychicky postihnuté deti a dospelých v Turíne a blízkom okolí.

V roku 2019 divadlo bolo vybrané na veľkú výstavu FACCENDO ALTRO (Robiac iné), ktorá sa konala v prestížnych výstavných priestoroch barokového paláca PALAZZO BAROLO v Turíne od 11. mája do 16. júna. Výstava bola venovaná jednotlivcom a kolektívom venujúcim sa umeniu ako koníčku, a nie sú profesionálnymi umelcami. Realizáciu výstavy zabezpečili lokálne administratívne správy Mesto Turín, Región Piemont, Turínska zdravotnícka jednotka a ďalšie inštitúcie. V rámci výstavy sme realizovali aj kreatívne laboratóriá pre školy a terapeutické komunity. Na výstave sme každý deň prezentovali Slovensko, recitovali sme menšie scénky, rozprávali historky, približovali sme nielen bábkarstvo, ale aj komplexne slovenské umelecké tradície, divadelné a literárne umenie. Naša expozícia mala veľkú odozvu. Prišli sa pozrieť Slováci žijúci v Piemonte, priatelia Slovenska, ako i mnohí bábkoherci a divadelné tímy. Všetci návštevníci výstavy sa vyjadrili pozitívne o našej expozícii aj o jej vedení a označili naše kultúrne tradície za veľmi atraktívne. Prihovorili sa nám mnohí záujemcovia s ponukou spolupráce. Inštalácia výstavy, ako aj jej rozobratie nás stálo naozaj veľa námahy, ale ohlas, ktorý sme získali, nás ubezpečil o tom, že robíme dobrú prácu. Zároveň aj chceme poďakovať ÚSŽZ za poskytnutú finančnú dotáciu na prevádzkovanie nášho slovenského divadla.

Fulvio a Maja aranžovali výstavu

Realizácia divadla a výstavy: Maja Straková a Fulvio Colangelo.

Palazzo Barolo – vernisáž

Foto: Lucia Kubicová

 

Maja Straková,

predsedníčka

Associazione MY&VY

Amici della Slovacchia

Corso Vittorio Emanuele II. 30

10123 Torino, ITALIA

C.F. 97680210016

http://www.myavyslovacchia.it