Rok 1969 a založenie Združenia Slovákov vo Švajčiarsku (ZSvŠ) bol aj zrodom myšlienky informovať a zhromažďovať nielen svojich členov, ale i ostatných novo prichádzajúcich krajanov o živote a možnostiach v novej, cudzej spoločnosti a budiť i udržiavať v nich slovenské národné povedomie.
Prví ochotní nadšenci zhromažďovali informácie a zostavovali prvé bulletiny na písacom stroji a následne ich kopírovali, aby ich potom rozposlali alebo osobne odovzdali všetkým záujemcom. Túto prácu „na kolene“ si dnes už vie málokto predstaviť. Koľko času venovali autori, všetko amatéri, príprave len jedného čísla? A to prvé ročníky Informácií Združenia priateľov Slovenska vychádzali podľa potreby, keď bolo nutné niečo oznámiť alebo vhodne pripomenúť nejakú udalosť zo slovenských dejín. Za to si zaslúžia náš rešpekt a úctu!
Po pár rokoch sa spolku podarilo nadobudnúť písací stroj so slovenskou klaviatúrou, čo zrýchlilo prípravu podkladov pre tlač. Tie sa rozmnožovali pre úsporu nákladov „cyklostilom“, vlastným rozmnožovacím strojom. Rozšírenie elektronických prístrojov a ich používanie umožnilo prípravu graficky kvalitnejších podkladov pre tlač. Náklad bulletinu sa neustále zvyšoval, z pôvodných asi 50 kusov až na 1200 kusov. Tie sa už nechávali tlačiť v miestnej tlačiarni. Zostavenie bulletinu však bola stále časovo náročná práca, ktorú si ochotne vzali na svoje plecia dobrovoľníci z vedenia spolku. Boli si vedomí, že uverejnené informácie a články sú vzhľadom na dobu a situáciu emigrantov pre život v novej krajine veľmi nápomocné a dôležité. Námety príspevkov do Informácií čerpali z osobných skúseností krajanov, ktorí nejaký problém či situáciu už zažili, riešili a aj zdarne vyriešili. Časom došlo aj k zmene názvu, Informácie sa premenovali na Slovenské zvesti. Zmena názvu však nepriniesla nijakú zmenu v ich zameraní.
V spolkovom bulletine ľudia nenašli len oficiálne, resp. úradné informácie. Dočítali sa veľa o osobných či rodinných jubileách, úspechoch krajanov a vôbec o bežnom živote rodákov. Duch rodiny a príbuzenstva ďaleko od opustenej vlasti, ktoré tieto skromné noviny sprostredkovávali, dávali ľuďom silu a pocit spolupatričnosti a súdržnosti.
V čase totality mohli noviny len nepriamo a „z druhej ruky“ informovať o situácii v Československu. Téma zviditeľnenia Slovákov a Slovenska, posilňovania národného povedomia a snaha o vlastný štát však bola stále prítomná.
Udalosti rokov 1989 a neskôr 1993 prijali členovia ZSvŠ i mnohí ďalší krajania s nadšením a zadosťučinením. Svojím obsahom a aktuálnosťou prispeli k tomu aj aktivity ZSvŠ a jeho bulletinu.
S novou dobou prišli aj nové možnosti. Tvorba a zostavovanie SZ však stále prebiehala v domácej dielni výboru ZSvŠ. Skladanie SZ na potrebnú zásielkovú veľkosť pre distribúciu pripravili dobrovoľníčky za jedno odpoludnie.
Dnes sme veľmi hrdí na to, že za 50 rokov vydávania spolkového bulletinu sa zostavovatelia SZ mohli spoľahnúť na prispievateľov z vlastných radov i na príspevky od priaznivcov združenia. Tým si Slovenské zvesti zachovali svoju originalitu, ktorá sa v čase internetu ešte zvýraznila.
50 rokov boli Slovenské zvesti neoddeliteľnou súčasťou činnosti ZSvŠ, odzrkadľovali jeho poslanie a smerovanie.
V roku 2019 uzavrie ZSvŠ svoje aktivity a zastaví aj vydávanie Slovenských zvestí. Sme presvedčení, že sa tým ukončí len jedna etapa krajanského života Slovákov vo Švajčiarsku.
Lebo motto: nKaždý koniec je šancou pre nový začiatok“ dáva nádej.
Monika Švajlenová