Matica slovenská v Rijeke za spolupráce so Zväzom Slovákov v Chorvátsku a s predstaviteľkou slovenskej národnostnej menšiny (SNM) v Primorsko-goranskej župe (PGŽ) zorganizovala aj tohto roku, od 13. do 15. júna, v poradí už 19. Dni slovenskej kultúry – Rijeka 2019 s medzinárodnou účasťou. Slováci počas týchto dní predstavujú obyvateľom mesta a jeho návštevníkom svoju kultúru a dedičstvo. Podujatie sa uskutočnilo s podporou Rady pre národnostné menšiny Chorvátskej republiky, Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, Mestskej rady v Rijeke, Zväzu Slovákov v Chorvátsku, poslanca pre českú a slovenskú národnostnú menšinu v Chorvátskom parlamente Vladimíra Bíleka a predstaviteľky SNM v PGŽ Miroslavy Gržinićovej. Program mediálne podporili Rádio Rijeka, Novi List, Kanal R a Chorvátska rádio-televízia.
Prvý deň sa začal v priestoroch Matice privítaním hostí zo Slovenska a Maďarska a prezentáciou výstavy obrazov slovenských ľudových krojov.
Program pokračoval na Móle Karolíny Rijeckej spomienkou na vysťahovaných Slovákov, ktorí do sveta vyplávali z rijeckého prístavu, spustením vencov do mora s príležitostným prejavom a krátkym kultúrnym vystúpením. Tohto roku spustili dva vence, a to veniec MS z Rijeky a veniec slovenskej národnostnej menšiny z Maďarska. V kultúrnom programe sa zúčastnili: spevácka skupina Slovenka MS z Rijeky, ako aj umelecké skupiny hostí zo Slovenska a Maďarska.
Všetci účastníci a hostia potom odišli v sprievode do budovy štátneho archívu, kde sa uskutočnilo slávnostné otvorenie DSK – Rijeka 2019.
Na začiatku spevácka skupina Slovenka zaspievala chorvátsku a slovenskú hymnu.
Moderátori celovečerného programu, Jarmila Vukovićová a Mario Gržinić, privítali vzácnych hostí: viceprimátora mesta Rijeka Dr. Nikolu Ivaniša, riaditeľa Štátneho archívu Gorana Crnkovića, zástupcu PGŽ Gianniho Jurasa, riaditeľku Mestského Červeného kríža Mariju Vičićovú, zástupkyňu z Osvetového strediska v Považskej Bystrici metodičku folklóru Mgr. Danku Mahutovú, majsterku výrobkov zo syra Danku Smolíkovú, vedúcu Klubu autentického folklóru zo Žiliny Luciu Bačkorovú, umelkyňu krojových doplnkov Annu Kulichovú, choreografa Juraja Kulicha, predstaviteľov národnostných menšín v PGŽ a účastníkov programu zo Slovenska (členov Klubu autentického folklóru Hojana, členov Ľudovej hudby Veselie s primáškou Terezkou Kulichovou-Jurdikovou), Maďarska (Folklórnu skupinu zo Slovenského Komlóša s vedúcimi Gáborom a Milanom Krčméryovcami). Zdôraznili, že týmto podujatím si zároveň pripomíname deň vysťahovaných Slovákov a oslavujeme spolu s občanmi Rijeky deň sv. Víta. Všetky naše aktivity sa tento rok konajú aj pri príležitosti 25. výročia MS Rijeka a končia sa 3. decembra slávnostnou akadémiou. Program, ktorý počas tejto manifestácie predvedú naši hostia a domáci, je bohatý, obsahuje spev, tanec, divadelné scénky, ale i jedlá a všeličo iné. Spoločná niť všetkých častí je láska k hodnotám, tvorbe a spôsobu života predošlých generácií slovenského ľudu. Potom boli prečítané pozdravné listy MS v SR a Zväzu Slovákov v Chorvátsku.
K mikrofónu neskoršie pristúpila predsedníčka MS Rijeka a SNM v PGŽ pani Miroslava Gržinićová. Privítala prítomných a prihovorila sa slovami: MS Rijeka má teraz iba 55 členov a hoci je najvzdialenejšia od Zväzu Slovákov, predsa je veľmi aktívna. Tento rok v rámci výtvarnej sekcie s prácou začala aj dielňa keramiky a popri literárnej pracuje aj divadelná sekcia, v ktorej pôsobia dospelí a deti. Na konci vyjadrila obavy, že MS bude musieť opustiť priestory, ktoré teraz používa, pretože mesto Rijeka drasticky zvýšilo cenu nájomného. Potom odovzdala diplomy za prítomnosť a účasť na tomto podujatí.
Choreograf z Považskej Bystrice Juraj Kulích predniesol pár slov o 18-ročnej spolupráci s folklórnou skupinou Slovenka MS z Rijeky, pre ktorú vytvára krásne choreografie. Pán Juraj Kulích sa potom zhostil čestnej úlohy slávnostne otvoriť podujatie.
Nasledoval kultúrny program, v ktorom účinkovali Ľudová hudba Veselie z Považskej Bysrice, Folklórna skupina autentického folklóru Hojana zo Žiliny, FS Slovenka MS z Rijeky so žartovným tancom Šimy-Šimy v sprievode ĽH Veselie a potom sa predstavili najmladší členovia FS Slovenka MS Rijeka krátkym pásmom tancov a slovenskými pesničkami, ktoré nacvičili pod dozorom Miroslavy Gržinićovej a Margity Bachníkovej. Kultúrny program pokračoval vystúpením divadelníkov MS Rijeka, ktorí prichystali ukážku zo svojej novozačatej činnosti. Námet na krátku humornú scénku pomenovanú Smartphones vymysleli spoločne, scenár a réžiu podpisuje Jarmila Vukovićová a autorka songov je Mária Šikićová. Bola to premiéra. Na záver vystúpili ĽH Veselie a dievčatá z FS Hojanka.
Prítomní sa mohli kochať v sledovaní autorskej výstavy párt s vernisážou. Parta ako symbol čistoty a nevinnosti je neoddeliteľnou súčasťou ozdoby hlavy dievčat neviest. Aj v tejto oblasti je Slovensko unikátnou úkažkou vkusu, pestrosti a rozmanitosti. Autorka Anna Kulichová priblížila históriu, vývin, druhy párt a ich použitie v súčasnosti. Po ukončení programu prvého dňa všetci prítomní opustili sálu spokojní a družne sa zabávali pri skromnom občerstvení.
Druhý deň sa pre niektorých matičiarov začal už zavčas rána prípravou stánku na Jadranskom námestí vynášaním potrebných vecí z priestorov MS do stánku, ako aj chystaním potravín. O ôsmej hodine začali prichádzať účastníci a pripravovať svoje stoly. Korbáčíky a syry už tradične ponúkala Danka Smolíková, majsterka výroby syrových špecialít z Považskej Bystrice, pečené klobásy a parené buchty s makom a orechmi Slováci z Tótkomlóša (Slovenský Komlóš) v Maďarsku. Členovia MS z Rijeky už tradične ponúkali zemiakové placky, bryndzové halušky, záviny s orechovou a makovou plnkou, buchty s lekvárom a makom.
Po príchode všetkých účinkujúcich skupín na Jadranské námestie šiel krojovaný sprievod mestom – pozdĺž Korza. Mali sme tú česť privítať aj radcu vo Veľvyslanectve Slovenskej republiky v Záhrebe Jána Holiča, ktorý sa zúčastnil aj v sprievode folklórnych skupín.
Stánok MS Rijeka a ostatné stánky boli hojne navštevované miestnymi obyvateľmi, turistami, aj predstaviteľmi mestskej správy Rijeka a PGŽ. Na námestí sa striedali všetky skupiny. Ukážkami ľudových piesní a tancov skupiny bavili početné domáce rijecké obecenstvo, ako aj mnohých turistov, ktorí sa kochali v rôznych gastronomických špecialitách a v pestrej kultúre.
Druhý deň sa zakončil spomienkou na Svetozára Hurbana Vajanského v mestečku Volosko pri Opatiji pred budovou, na ktorej sa nachádza jeho pamätná tabuľa. Po krátkom príhovore pani Gržinićovej rijeckí matičiari položili veniec a spevácka skupina Slovenka zaspievala slovenskú hymnu. Pamätná tabuľa slovenskému spisovateľovi, publicistovi, literárnemu kritikovi, novinárovi a politikovi S. H. Vajanskému, ktorý sa roku 1905 zúčastnil na kongrese slovanských novinárov vo Voloskom, tu bola odhalená roku 2006 v spolupráci s Maticou slovenskou a z iniciatívy Stanislava Bajaníka, pracovníka v oblasti múzejníctva, ochrany kultúrneho dedičstva, informatiky a médií, ktorý je autorom viacerých publikácií z oblasti národných a literárnych dejín, 5 dokumentárnych filmov, 6 autorských monografií a taktiež iniciátorom desiatky pamätných tabúľ, búst, reliéfov, na Slovensku i vo svete. Matičiari v Rijeke si túto udalosť pripomínajú každý rok počas Dní slovenskej kultúry.
Na tretí deň ráno sa hostia zo Slovenska a Maďarska, ako aj niektorí matičiari na čele s predsedníčkou Gržinićovou stretli v prístave hotela Admiral v Opatiji kvôli jednodňovému výletu loďou pozdĺž Kvarnerského zálivu. Plavba sa začala o 9-tej hodine za prekrásneho slnečného a teplého počasia a trvala až do neskorého popoludnia. Najprv loď plávala pozdĺž pobrežia do Mošćenickej Dragy, a potom sa otočila smerom k ostrovu Cres a zakotvila v prístave osady Beli. Výletníci tam mali príležitosť pozorovať let supov. Kolónia tých vtákov žije v skalách nad morom. Plavba potom pokračovala smerom k ostrovu Krk a výletníci sa zastavili v prístave mestečka Malinska. Záver plavby bol tam, kde bol jej začiatok – v Opatiji. Tento výlet bol pre všetkých účastníkov, a najmä pre hostí zo Slovenska a Maďarska, nezabudnuteľným zážitkom.
Na záver môžeme konštatovať že DSK – Rijeka 2019 splnil svoj účel, prezentáciu Slovenska, jeho kultúry a gastronómie. Matičiari z Rijeky pri tejto príležitosti ďakujú sponzorom, všetkým účastníkom programu, svojim členom za pomoc a vynaložené úsilie a váženým hosťom, ktorí ich poctili svojou prítomnosťou, ako aj tým, ktorí poslali pozdravné listy.
Miloslav Strehársky