Teším sa na tradičné stretnutie krajanov na Veľvyslanectve Slovenskej republiky a nie je to fráza.
Stretnutia Slovákov – krajanov organizované Veľvyslanectvom Slovenskej republiky v Canberre majú už svoju tradíciu. Zúčastňujú sa ich krajania z celej Austrálie. Podľa dostupných zdrojov prvé stretnutie sa uskutočnilo v decembri 1999, vo februári 2018 už išlo o 19. stretnutie, a to nasledujúce bude jubilejným – 20. Pôvodne sa akcie konali ako stretnutia vianočné, v prvej polovičke decembra. Ale pred Vianocami je veľa roboty a termín teda nevyhovoval všetkým. Posunul sa na január a boli to stretnutia novoročné. Ale január tiež nie je veľmi vhodný na takéto akcie. Sú prázdniny a tie využívame na dovolenku a oddych s deťmi a rodinou. Mňa zaujala myšlienka spojiť stretnutie krajanov s multikultúrnym festivalom, ktorý sa koná každý február v Canberre. Veď stretneme sa, podebatujeme a ešte máme možnosť predviesť širokej multikultúrnej spoločnosti v Canberre krásu nášho ľudového umenia. Na pódiu v centre Canberry tak už mali možnosť vystúpiť detské folklórne súbory, ako aj tanečné súbory dospelých. Vždy s veľkým úspechom.
No centrum diania a tanca a spevu je na veľvyslanectve. Tu za tie roky vystúpili všetci: Detský folklórny súbor Stonožka zo Sydney, folklórny súbor Liptár z Lavertonu, súbor Kukabara zo Sydney, a ak som na niekoho zabudol, tak prosím o prepáčenie. Po vystúpení súborov si potom zvykneme všetci zaspievať za sprievodu ochotných hudobníkov. Na občerstvenie nechýba výborná kapustnica, slovenské pivo a víno, nealkoholické nápoje a zákusky, koláče, ktoré zvyknú priniesť krajanky zo všetkých kútov Austrálie.
Tohtoročné stretnutie, ktoré bolo venované 25. výročiu samostatnosti Slovenskej republiky, bolo obohatené fotografickou výstavou Ej, ženy, ženy – slovenské ľudové kroje. Na nádvorí veľvyslanectva, za pekného slnečného počasia, žiarilo a usmievalo sa na nás 25 krásnych slovenských dievčat oblečených v slovenských krojoch. Bol to úchvatný pohľad.
Autorom projektu výstavy je etnologička a metodička pre folklór
Mgr. Linda Štulajterová z Krajského osvetového strediska v Nitre. Autorom fotografií je profesionálny fotograf Jozef Spišák, ktorý bol osobne aj prítomný. Kroje zapožičala zo svojej unikátnej zbierky historických krojov rodina pani Kataríny a pána Pavla Kraskovcov z Nitry. Manželov Kraskovcov v Canberre zastupovali ich šarmantné a pôvabné dcéry Katka a Soňa. Generálnym partnerom projektu je Agentúra Rosario. Všetkým úprimne ďakujeme.
No a už teraz máme vymyslené, čím obohatíme naše jubilejné stretnutie krajanov v roku 2019. Preto sa teším na tradičné stretnutie krajanov na Veľvyslanectve Slovenskej republiky a nie je to fráza.
Igor Bartho, veľvyslanec